آفتاب سوختگی پوست

آفتاب سوختگی پوست

آسیب‌های خورشید و آفتاب سوختگی پوست

شما در مقابل خورشید دراز کشیده‌اید. به این امید که پوستتان طلایی و برنزه شود. اما درعوض وقتی از روی صندلی راحتی خود بلند می‌شوید. متوجه می‌شوید که بدنتان شبیه به پوست خرچنگی شده که بیش از حد در تابه سرخ شده است. در مواقعی آفتاب سوختگی بیش از حد منجر به سرطان پوست می شود. در این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران به علل و علائم آفتاب سوختگی پوست میپردازیم.

با وجود تمام هشدارهایی که در  مورد آسیب‌های خورشیدی می‌شود، باز هم افراد بسیاری خودشان در در معرض اشعه‌های مضر و سوزاننده‌ی خورشید قرار می‌دهند. بیش از یک‌سوم از افراد بزرگسال و نزدیک به ۷۰ درصد از کودکان، اظهار کرده‌اند که ظرف یک سال گذشته تجربه‌ی آفتاب‌سوختگی را داشته‌اند.

انواع طول موج اشعه خورشید

شما قطعا خودتان می‌دانید که منظور از آفتاب‌سوختگی چیست. وقتی پوست شما برای مدت زمانی در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد. نهایتا دچار سوختگی شده و قرمز و ملتهب می‌شود. اما مسائل ایجاد شده در زیر پوست شما ، کمی‌ پیچیده‌تر است. اشعه‌ی خورشید داری سه طول موج مختلف از نور فرابنفش است:

مطلب پیشنهادی : درمان کک و مک در صورت

 • UVA
 • UVB
 • UVC

اشعه‌ی UVC به سطح زمین دسترسی پیدا نمی‌کند. اما دو اشعه‌ی دیگر یعنی UVA و UVB نه تنها به سطح زمین می‌رسند، بلکه در عمق پوست شما نیز نفوذ می‌کنند. این دو اشعه می‌توانند به بافت‌های عمقی پوست صدمه برسانند.

آفتاب سوختگی و سرطان پوست

آفتاب‌سوختگی دارای علائم واضحی (مثل قرمزی پوست) است که با دیدن آن متوجه می‌شوید، بیش‌از‌حد در برابر آفتاب قرار گرفته‌اید. اما آسیب‌های خورشیدی که به بافت‌های عمقی پوست صدمه می‌زند، همیشه نمایان و قابل رویت نیست.  اشعه‌ی UVA بعد از نفوذ در پوست، می‌تواند DNA سلول‌های شما را تغییر دهد و برای همیشه موجب پیر شدن پوست شما شود.  گذشت زمان و ادامه پیدا کردن این آسیب‌های خورشیدی و صدمه به DNA سلولی در پوست، می‌تواند در نهایت منجر به یکی از انواع سرطان‌های پوست مانند ملانوم بدخیم شود.

اگزما پوستی (درماتیت) | لیزر جای جوش و لک

این که آفتاب‌سوختگی و صدمه‌ی خورشیدی به چه سرعتی در پوست شما ایجاد شود، به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع پوست شما
 • شدت تابش نور خورشید
 • این که چه مدت زمان در معرض نور خورشید بوده‌اید

برای مثال، مطمئنا یک خانم بلوند با رنگ پوست روشن در شهر ریودوژانیرو (آرژانتین) بسیار سریع‌تر از یک خانم با پوست سبزه در شهر نیویورک، دچار آفتاب‌سوختگی شده و پوستش قرمز می‌شود.

علائم و نشانه‌ها

علائم آفتاب‌سوختگی می‌تواند خفیف، متوسط یا شدید باشد، که این موضوع به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع پوست شما
 • ساعت، مدت زمان، موقعیت و ارتفاعی که در آن در معرض خورشید قرارگرفته‌اید
 • داروهایی که مصرف می‌کنید (برخی داروها باعث ایجاد حساسیت بیشتر پوست به آفتاب می‌شوند و در نتیجه شما بیشتر مستعد آفتاب‌سوختگی می‌شوید)
 • این که به منظور قرارگیری در معرض آفتاب، چگونه از پوست خود محافظت کرده اید (مثلا استفاده از کرم ضد آفتاب)

برخی از علائم اولیه‌ی آفتاب‌سوختگی که بلافاصله بعد از قرارگیری در معرض آفتاب بروز می‌کنند، عبارتند از:

 • پوست قرمز، حساس و برافروخته می‌شود.
 • دست زدن یا مالش دادن پوست ایجاد درد (یا سوزش) می‌کند.
 • از آنجایی که گرمای خورشید باعث از دست رفت آب بدن می‌شود، ممکن است شخص به وضعیت دی‌هیدراته (کمبود آب بدن) دچار شود.
 • تا چندین روز بعد از قرارگیری در معرض آفتاب، ممکن است پوست خارش داشته باشد، تاول بزند، ورم کند و پوسته‌پوسته شود. پوست برخی از افراد ممکن است جوش بزند و برآمدگی‌های قرمزرنگی روی آن ایجاد شود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

ممکن است بعد از چندین روز از تشکیل جوش و ضایعات پوستی، پوست شروع به پوسته انداختن کند و لایه‌ی سطحی پوست کنار برود که این موضوع نشان‌دهنده‌ی بهبودی پوست و تشکیل شدن لایه‌ی جدید پوست است.

آفتاب‌سوختگی خفیف

اغلب آفتاب‌سوختگی‌های خفیف هیچ علائم واضح و شدیدی ندارند. اکثر موارد آفتاب‌سوختگی از نوع خفیف هستند و فقط باعث قرمز شدن پوست، سوزش و حساس شدن پوست شوند. در صورتی که لایه‌ی خارجی پوست بر اثر آفتاب‌سوختگی دچار آسیب شود (سوختگی درجه یک)، ممکن است روی پوست برآمدگی‌های قرمز رنگ یا جوش ایجاد شود. در این حالت ممکن است هنگام دست زدن به پوستتان احساس درد کنید.

 


بیشتر بخوانید :

پیشگیری از سیاهی و تیرگی دور چشم

روش‌های درمانی سیاهی و تیرگی دور چشم

اهداف لیزر جای جوش و لک

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24