اگزما و عوامل ایجاد آن

اگزما و عوامل ایجاد آن

اگزما و عوامل ایجاد آن

اگزما یک نوع بیماری پوستی شایع است که متأسفانه افراد بسیاری در سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. جای اگزما در مدت کوتاهی پس از درمان اگزما از بین می رود. پس بهترین راه برای از بین بردن جای اگزما استفاده از محصولات درمان اگزماست، زیرا این محصولات میتوانند باعث حفظ رطوبت، کلاژن سازی و ترمیم پوست گردند و در نتیجه میتوانند جای اگزما را نیز از بین ببرند. در این مقاله از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران به شما در مورد اگزما و عوامل ایجاد آن اطلاعاتی میدهیم.
عوامل بسیاری موجب ظاهر شدن این بیماری در بدن افراد مختلف می شوند.

عوامل ایجاد اگزما کدام اند؟

  • خوردن غذاهای خاص
  • سرما و گرمای بیش از حد هوا
  • استفاده از لباس هایی با پارچه های خاص حساسیت زا
  • آلودگی شدید هوا
  • تماس پوست با مواد شوینده، صابون های معطر و عطر های تند حساسیت زا

اگزما کودکان نشان می دهد که کودکان و بزرگسالان هر دو به یک اندازه در معرض خطر انواع اگزما و مشکلات ناشی از آن قرار دارند. این بیماری معمولا در افراد سفید پوست بیشتر دیده می شود.
علائم اگزما با توجه به سن و شدت بیماری ممکن است متفاوت باشد. این عارضه نوسان بسیاری دارد و افراد مبتلا به آن اغلب علائمی با شدت بالا و پایین را تجربه می کنند. در بیشتر موارد علائم اگزما خفیف است. شایع ترین نشانه های آن عبارت است از:

علائم پوستی شایع اگزما

  • پوست قرمز و برافروخته
  • زخم های باز و پوسته دار
  • پوست خشک و پوسته پوسته شدن پوست
  • به وجود آمدن لکه روی بدن در افرادی با پوست تیره تر

نکته مهم: این مشکل پوستی در صورت درمان نشدن و خاراندن بیش از اندازه ممکن است موجب بروز عفونت های پوستی در فرد مبتلا شود.

اگزما و عوامل ایجاد آن | لیزر جای جوش و لک در تهران

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

دلایل بروز اگزما کدام اند؟

تاکنون محققان علت قطعی و دقیقی برای بروز اگزما پیدا نکرده اند. بسیاری از متخصصین سلامت پوست و مو معتقدند این بیماری در اثر ترکیبی از بیماری های ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود. ناشناخته بودن علت بروز این بیماری، ترمیم جای اگزما را نیز کمی دشوارتر می کند. از نظر ژنتیکی اگر والدین یک کودک به اگزما یا بیماری آتوپیک مبتلا باشند، احتمال ابتلای کودک نیز بیشتر می شود.

از جمله عوامل محیطی بروز اگزما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- آلرژن ها

کنه ها، گرد و غبار، حیوانات خانگی، گرده ها و کپک ها همگی می توانند منجر به اگزما شوند. آلرژن ها مهم ترین دلیل بروز اگزمای آلرژیک شناخته می شوند. وجود آن ها در محیط زندگی روند ترمیم جای اگزما را نیز کندتر می کند.

2- محرک ها

مواد بسیاری در اطراف ما وجود دارد که ممکن است به آن ها حساسیت داشته باشیم. این مواد شامل صابون ها، شوینده ها، شامپوها، ضد عفونی کننده ها، میوه های مختلف، محصولات لبنی، گوشت و برخی سبزیجات خاص می شود.

3- هوای سرد و گرم

هوای بسیار سرد و بسیار گرم، رطوبت زیاد و کم و تعریق ناشی از ورزش می تواند باعث بروز این بیماری شود.

4- استرس

استرس و اضطراب دلیل اصلی مبتلا شدن افراد به اگزما نیست ولی می تواند علائم آن را بدتر کند و تاثیر داروهای استفاده شده برای ترمیم جای اگزما را کاهش دهد.

5- میکروب ها

میکروب ها و باکتری هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس، ویروس ها و برخی قارچ های پوستی یکی دیگر از دلایل اصلی مبتلا شدن به اگزما محسوب می شوند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

فواید کرم های حاوی AHA

لک های تیره روی دست

باز شدن منافذ پوست و علت آن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24