بایدها و نباید های تزریق فیلر ( بخش اول )

بایدها و نباید های تزریق فیلر ( بخش اول )

بایدها و نباید های تزریق فیلر

در این مقاله از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک به بررسی بایدها و نباید های تزریق فیلر خواهیم پرداخت. هر ترکیب قابل تزریق به بدن که موجب پر شدن بافت و رفع چروک شود فیلرها دو نوع اند:

 • چربی یا فیلر اتولوگ
 • فیلرهای سننتتیک
 • فیلرهای حاوی هیالورونیک اسید یا کلاژن

تزریق فیلرهای سنتتیک می توانند با روشی کم خطرتر از جراحی لیفتینگ پوست چروکهای پوستتان را از بین ببرند اغلب آنها می توانند در زمانی کمتر از 30 دقیقه چروک را بهبود دهند و ماندگاری آنها از 4 ماه تا یک سال و بیشتر است. فیلر ها (برخلاف بوتاکس که عضله زیر چروک را شل می کند و با این مکانیسم چروک را از بین می برد ) از طریق پرکردن چروک ها و شیار ها ی پوست از طریق تزریق ماده معین عمل می کنند و نتیجه آن بهبود چروک هاست

جوانسازی پوست

فیلرها یک روش مناسب برای جوانسازی پوست هستند و فیلرهای موجود از نظر ترکیبات و ماندگاری متفاوتند.

مطلب پیشنهادی : ژل های کلاژن ساز

روند پیری پوست

روند پیری پوست با کاهش ضخامت پوست و کاهش الاستیسیته پوست بدنبال کاهش کلاژن و هیالورونیک اسید و الاستین  موجود در پوست صورت می گیرد. این پروسه با قرارگیری در معرض آفتاب و مصرف سیگار تسریع میشود انقباض عادتی عضلات صورت خصوصا در یک سوم فوقانی صورت باعث افزایش چروک می شود . چروکهای دینامیک عمدتا توسط بوتاکس درمان می شود.

در دو سوم تحتانی صورت از دست دادن حجم بافتی و شلی پوست اتفاق می افتد که این ناحیه معمولا توسط فیلرها درمان می گردد. کاهش حجم صورت به علت باز جذب استخوان ها, کاهش بافت زیر جلدی و بالشتک چربی زیر پوست رخ می دهد فرم صورت با افزایش سن از گونه های پر و چانه کوچک به سمت صاف شدن گونه و بر امده شدن فک  پیش  می رود.

اقدامات ابتدایی و پیشرفته

ناحیه درمان و نوع محصول(موقت  ، نیمه دائم  و دائم) تعین کننده سطح تزریق فیلر هستند. فیلر های ابتدایی شامل  uvederm وrestylane که هیالورونیک  اسید هستند

فیلر های حاوی اسید هیالورونیک

شایعترین نوع بوده و و با مکانیسم متفاوت و روش های تزریق متفاوت اثر می کنند. عوارض اندک شامل کبودی، قرمزی تورم در ناحیه تزریق است ممکن است یک برجستگی کوچک درمحل تزریق در پوست ایجاد شود که با گذشت زمان بهبود پیدا می کند.

اثرات از چند ماه تا 2 سال ماندگار است برخی از انواع آن پس از جذب شدن توسط بدن کلاژن سازی را فعال کرده لذا چروکها به شدت قبل پدیدار نمی شوند برخی از موارد نیز نیاز به تکرار تزریق است.  با تکرار تزریق ژل اغلب زمان طولانی تری برای تزریق مجدد نیاز است.

سوالات متداول تزریق چربی | لیزر جای جوش و لک

انواع ژلهای هیالورونیک اسید شامل

 • Juvederm
 • restylane
 • Elevess
 • perlane
 • Juvederm ultra
 • Juvederm ultra plus

این فیلر ها حین و پس از تزریق به راحتی قابل فرم دهی هستند و در صورت لزوم توسط امپول هیالورونیداز به سرعت قابل تجزیه هستند

نواحی قابل استفاده این فیلرها

 • در نواحی اتروفی گونه
 • خط خنده  ،خط لب ،نازک شدن لب، اتروفی لب، در چین های چانه و اتروفی ناحیه چانه
 • این ژل ها کمترین عارضه و  بیشترین اثر بخشی را دارند

اقدامات  پیشرفته تر توسط فیلرها

فیلرهای توصیه شده در این مورد شامل perlane و radiesse این دو ژل نسبت به فرم های ابتدایی مدت زمانی بیشتری باقی می ماند و جهت شکل دهی به صورت و پر کردن بافت نرم مفید هستند. جهت تزریق این ژل ها نیاز به پزشک متخصص با تبحر و تجربه کافی است.

نواحی قابل استفاده

خطوط اخم عمیق، پر کردن اتروفی گونه ،خط لب ،برجسته کردن لب پر کردن اسکارهای فرورفته می باشد. در صورت اشکال در تزریق در سطح تعیین شده باعث عوارض طولانی مدت می شود.

موارد استفاده از ژلها

سازمان غذا و  دارو امریکا استفاده از هیالورنیک اسید و ژل های حاوی کلسیم هیدروکسی آپاتیت را جهت تزریق در درم میانی  یا عمقی جهت اصلاح چروک های عمیق مثل خط خنده  تایید نموده است.

نمونه های بیشتر در صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین 

فیلرهای سننتیک

این گروه کوچک شامل مواد ساخته شده صناعی در آزمایشگاه بوده که هیچ یک از ترکیبات ساختاری آن ها در ساختار نرمال پوست یافت نمی شود عوارض آنها شامل:قرمزی -تورم -کبودی در ناحیه تزریق و ایجاد برجستگی یا ندول در ناحیه تزریق که ممکن است جهت تخلیه ندول در برخی موارد نیاز به جراحی باشد.

فواید این ژلها اثرات طولانی تر و یا حتی دائمی است. عوارض آنها نیز ممکن است به دلیل اثرات طولانی طولانی تر باشد. در صورتی که عمق تزریق نامناسب باشد بد شکلی در صورت ایجاد می کند.

برخی از آنها شامل :

 • Silicone
 • sculptra
 • radiesse
 • Radiesse

فیلر حاوی کلسیم هیدروکسی اپاتیت است وتوسط سازمان غذا و داروی امریکا تایید شده است.


مطالعه بیشتر :

تفاوت لیزر با ای پی ال چیست؟

عمل لیفت با سلول بنیادی و چربی

اقدامات قبل و بعد از عمل لیفت با سلول بنیادی و چربی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24