تشخیص علل و علائم غده چربی لیپوما

تشخیص علل و علائم غده چربی لیپوما

بررسی تشخیص علل و علائم غده چربی لیپوما

لیپوماها غدد زیر پوستی هستند که به دلیل رشد بیش از حد سلول های چربی به وجود می آیند. پزشکان لیپوما را جزو تومورهای خوش خیم می دانند، به این معنی که این غدد قابلیت سرطانی شدن ندارند. با این حال، ممکن است مردم تمایل داشته باشند که لیپومای خود را که موجب درد، عوارض جانبی و یا سایر مشکلات شده بردارند. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران تشخیص علل و علائم غده چربی لیپوما را مورد بررسی قرار می دهیم.

لیپوما می تواند در هر جایی از بدن که در آن سلول های چربی وجود دارد رشد کند اما به نظر می رسد که این عارضه بیشتر بر روی شانه ها، قفسه سینه، کمر، گردن، ران و زیر بغل ظاهر می گردد.

در موارد نادر، ممکن است که این غدد چربی در اندام های داخلی، استخوان ها یا ماهیچه ها نیز به وجود آیند. لیپوما نرم است و وقتی که با انگشت آن را فشار دهید، ممکن است در زیر پوست اندکی حرکت کند. این غده ها معمولا در طی یک ماه یا یک سال به آرامی رشد می کنند و غالبا به اندازه ۲-۳ سانتی متر می رسند. گاهی اوقات، نیز غده های لیپوم، می توانند تا بیش از ۱۰ سانتی متر رشد کنند.

دلایل بروز لیپوما

هنوز به طور قطعی مشخص نشده که علل مسبب لیپوما چه چیزهایی هستند. برخی افراد یک ژن معیوب را از والدین خود به ارث می برند که می تواند باعث ایجاد لیپوما گردد. البته این امر فوق العاده نادر است و به عنوان لیپوماتوزیس چندگانه خانوادگی شناخته می شود. لیپوماها در افرادی که دارای شرایط خاص پزشکی هستند نیز بروز می کند که از جمله ی آن می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • سندرم گاردنر
  • سندرم کوهدن
  • بیماری مادلونگ
  • adiposis dolorosa

علاوه بر این محققان بیان نمودند که برخی از لیپوما ها ممکن است ناشی از آسیب هایی باشند که تاثیر قابل توجهی بر منطقه آسیب دیده خواهند گذاشت.

نحوه کاهش چربی ها با لیزر لیپولیز | لیزر جای جوش و لک

علائم ایجاد لیپوما

فرد مبتلا به لیپوما معمولا یک توده نرم و بیضی شکل را درست زیر پوست بخشی از بدن خود احساس می کند. لیپوماها معمولا دردی ندارند، مگر این که بر روی مفاصل، اندام ها، بخش های دارای گیرنده های عصبی و یا رگ های خونی وجود داشته باشند. در بیشتر موارد این عارضه دارای هیچ گونه علایم دیگری نیست.

فرد مبتلا به لیپومایی که در قسمت عمیق تری از پوست وجود دارد، ممکن است قادر به مشاهده یا احساس آن نباشد. با این حال، لیپومای عمیق ممکن است باعث ایراد فشار بر اندام های داخلی، یا اعصاب و قسمت های مرتبط با آن شود. به عنوان مثال، فردی با لیپومایی در داخل یا نزدیک روده ها ممکن است مدام احساس تهوع، استفراغ و یبوست داشته باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

عوارض لیپوما برای سلامتی

لیپوماها توده های خوشخیمی از سلول های چربی هستند. با این حال، کارشناسان در مورد این که آیا لیپوماها احتمال تبدیل شدن به سرطان را دارا هستند یا خیر، با هم اتفاق نظر ندارند. توده ی سرطانی متشکل از سلول های چربی به عنوان لیپوسارکوم شناخته می شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده، بسیاری از کارشناسان نتیجه گرفته اند که لیپوسارکوم ها از لیپوما ها به وجود نمی آیند بلکه در واقع یک نوع متفاوت از تومورها هستند. آن ها معتقدند که پزشکان بعضی اوقات لیپوسارکوم ها را با لیپوما اشتباه می گیرند. در مقابل، متخصصان دیگری معتقدند که لیپوما ممکن است هم شامل سلول های سرطانی و هم پیش سرطانی باشد، اما بسیار بعید به نظر می رسد که لیپوما به سرطان تبدیل شود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

کاربردهای مزوتراپی

انواع تومورهای پوستی خوش خیم

روش های انجام لیپوساکشن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24