جوانسازی پوست با مصرف ویتامین ها

جوانسازی پوست با مصرف ویتامین ها

بررسی جوانسازی پوست با مصرف ویتامین ها

در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، جوانسازی پوست با مصرف ویتامین ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

کورکومین

کورکومین به عنوان یکی از انواع ویتامین برای جوانسازی پوست ترکیب فعال اصلی در زردچوبه، دارای خواص محافظتی سلولی قدرتمند و اثرات آنتی اکسیدانی قوی است. تحقیقات نشان می دهد که کورکومین پروتئین های خاصی را فعال می کند که فرایند پیری سلول ها را به تاخیر می اندازد و باعث افزایش طول عمر می شود. بررسی های صورت گرفته بر روی حیوانات نشان می دهد که مصرف کورکومین با آسیب سلولی مبارزه می کند و به طور قابل توجهی طول عمر را افزایش می دهد. این ترکیب بروز بیماری های مرتبط با افزایش سن را به تعویق می اندازد و علائم مرتبط با افزایش سن را نیز کاهش می دهد. به همین دلیل است که مصرف زردچوبه با کاهش خطر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن در انسان مرتبط است.

اپی گالوکاتچین گالات

اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) یک ترکیب پلی فنلی معروف است که در چای سبز غلیظ وجود دارد. مصرف آن با مزایای سلامتی زیادی از جمله کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و بیماری های قلبی همراه است. این ترکیب ممکن است باعث افزایش طول عمر و محافظت در برابر بیماری های مرتبط با افزایش سن شود.

حتی به نظر می رسد که بین مصرف چای سبز و محافظت در برابر پیری پوست، و همچنین کاهش هیپرپیگمانتاسیون ناشی از اشعه ماوراء بنفش (UV) ارتباطی وجود دارد. علاوه بر این، یک بررسی نشان می دهد که مصرف روزانه چای سبز ممکن است با فعال کردن سلول های عصبی و کاهش استرس، پیری مغز را سرکوب و یا از بروز آن پیشگیری کند. شما می توانید EGCG را در رژیم غذایی خود با نوشیدن چای سبز یا مصرف مکمل های غلیظ عصاره چای سبز دریافت کنید.

کلاژن

میزان تولید کلاژن با افزایش سن، کاهش پیدا می کند. کلاژن، پروتئینی است که ساختار پوست را حفظ می کند. برخی تحقیقات نشان می دهد که مکمل کلاژن ممکن است علائم پیری از جمله چین و چروک و خشکی پوست را کاهش دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه ۱۲ هفته ای بر روی ۷۲ زن نشان داد که مصرف مکمل حاوی ۲.۵ گرم کلاژن – همراه با چندین ماده دیگر از جمله بیوتین – در روز به طور قابل توجهی آبرسانی، زبری و قابلیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد. سایر مطالعات انسانی نشان می دهد که مکمل های کلاژن ممکن است خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود بخشد، چین و چروک ها را کاهش دهد، رطوبت پوست را افزایش دهد و رشد ناخن را بهبود بخشد. انواع مکمل های کلاژن از جمله پودرها و کپسول ها در دسترس هستند.

CoQ10

کوآنزیم کیو Q10 (CoQ10) یک آنتی اکسیدانی است که بدن آن را تولید می کند. CoQ10 نقش اساسی در تولید انرژی دارد و از آسیب سلولی محافظت می کند. تحقیقات نشان می دهد که سطح CoQ10 با افزایش سن کاهش می یابد. بررسی ها نشان می دهد که مصرف مکمل آن فواید زیادی برای بدن و از جمله سالمندان دارد. به عنوان مثال، یک مطالعه 4 ساله روی 443 سالمند نشان داد که مکمل CoQ10 و سلنیوم کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد. و زوال جسمی و روانی را کاهش می دهد. علاوه بر این، مکمل‌های CoQ10 ممکن است با کاهش سفتی در شریان‌ها، کاهش فشار خون و جلوگیری از تجمع کلسترول اکسید شده در شریان‌ها برای سلامت قلب مفید باشند.

مزیت های ویتامین E برای پوست صورت | لیزر جای جوش و لک در تهران

کروسین

کروسین به عنوان یکی از انواع ویتامین برای جوانسازی پوست یک رنگدانه کاروتنوئیدی زرد رنگ است که در زعفران یافت می‌شود. زعفران ادویه‌ای محبوب و گران‌قیمت است که معمولاً در غذاهای هندی و اسپانیایی استفاده می‌شود. مطالعات انسانی و حیوانی نشان می دهد که کروسین فواید زیادی برای سلامتی از جمله اثرات ضد سرطانی، ضد التهابی، ضد اضطراب، ضد افسردگی و ضد دیابت دارد. همچنین ممکن است از شما در برابر زوال شناختی مرتبط با افزایش سن محافظت کند.

همچنین نشان داده شده است که کروسین با کاهش التهاب و محافظت در برابر آسیب سلولی ناشی از اشعه ماوراء بنفش از پیری در سلول های پوست انسان جلوگیری می کند. از آنجایی که زعفران گران ترین ادویه جهان است، ممکن است مصرف مکمل زعفران غلیظ مقرون به صرفه تر باشد.

ویتامین C

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی در بدن شما عمل می کند. حتی از سلول ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند. همچنین نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی، تنظیم التهاب و بسیاری از فرآیندهای دیگر که برای پیری سالم ضروری هستند، ایفا می کند. به همین دلیل است که باید مصرف بهینه این ویتامین را برای حمایت از سلامت و محافظت در برابر شرایط مرتبط با افزایش سن حفظ کنید. به عنوان مثال، در یک مطالعه بر روی 80 بزرگسال با میانگین سنی 60 سال، افرادی که سطح ویتامین C خونی بالاتری داشتند، در کارهایی که شامل توجه، تمرکز، حافظه، تصمیم گیری، یادآوری و تشخیص بود، بهتر عمل کردند.

ویتامین C نیز برای سلامت پوست ضروری است. مصرف مکمل آن ممکن است آبرسانی پوست را بهبود بخشد، تولید کلاژن را تحریک کند و از ایجاد چین و چروک و پیری زودرس به دلیل قرار گرفتن در معرض نور خورشید محافظت کند. علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهد که مکمل ویتامین C باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی در افراد سالمند می شود. از آنجایی که افراد سالمند نسبت به افراد میانسال یا جوان‌تر در معرض خطر بالاتری برای سطح پایین یا کمبود ویتامین C هستند، بهتر است مکمل آن را مصرف کنند. به خصوص اگر رژیم غذایی آنها از غذاهای غنی از ویتامین C مانند میوه‌ها و سبزیجات کم باشد.

ویتامین E

ویتامین E به عنوان یکی از انواع ویتامین برای جوانسازی پوست نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی و تنظیم التهاب ایفا می کند. برخی شواهد حاکی از آن است که سالمندان برای حفظ سلامتی خود در طول فرآیند پیری، بیشتر از افراد جوان به این ویتامین نیاز دارند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

تیانین

L-theanine یک آمینو اسید است که در چای های خاصی از جمله چای سبز وجود دارد. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل ال تیانین ممکن است به بهبود عملکرد مغز در بزرگسالان میانسال کمک کند. و از اختلال عملکرد کبد مرتبط با سن، استرس اکسیداتیو و التهاب محافظت کند.

رودیولا

این گیاه دارویی دارای خواص ضد التهابی قوی است. چندین مطالعه حیوانی نشان می دهد که رودیولا ممکن است به افزایش طول عمر کمک کند. با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

فیستین

فیستین یک ترکیب فلاونوئیدی است که به عنوان یک دارو درمانی در نظر گرفته می شود. به این معنی که ممکن است سلول های پیر را از بین ببرد. بررسی بر روی جوندگان نشان می دهد که ممکن است تعداد سلول های پیر در بافت ها را کاهش دهد، طول عمر را افزایش دهد و از پیری مغز محافظت کند.

رسوراترول

رسوراترول یک آنتی اکسیدان پلی فنلی است که در انگور، انواع توت ها و بادام زمینی یافت می شود و ممکن است با فعال سازی آنزیم های خاصی به نام سیرتوئین، طول عمر را افزایش دهد.

سولفورافان

سولفورافان به عنوان یکی از انواع ویتامین برای جوانسازی پوست یک ترکیب گوگردی است که در سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی غلیظ شده و خواص ضد التهابی قوی دارد. مطالعات اخیر نشان می دهد که سولفورافان طول عمر کرم های گرد را افزایش می دهد. و از مشکلات قلبی مرتبط با سن در موش ها جلوگیری می کند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

روش های خانگی و پزشکی درمان جای جوش

تغییرات پوست در ۴۰ و ۵۰ سالگی

مقایسه عوارض کول‌ اسکالپتینگ با لیپوساکشن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24