درمان اسکار آکنه به روش پانچ

درمان اسکار آکنه به روش پانچ

نحوه درمان اسکار آکنه به روش پانچ

اسکار آکنه، زمانی ایجاد می‌شود که آکنه ها به قدری در عمق لایه‌های پوستی نفوذ می‌کنند که باعث صدمه زدن به این لایه‌های داخلی می‌شوند. عوامل مختلفی باعث می‌شود که جای جوش بر روی صورت باقی بماند و هرکدام از این عوامل ممکن است باعث شود، جای جوش عمیق‌ تر و وسیع‌ تر شکل بگیرد. درمان مؤثر اسکار آکنه نیاز به رویکردی حرفه ای دارد که یکی از این روش ها پانچ پوست است. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران درمان اسکار آکنه به روش پانچ را مورد بررسی قرار می دهیم.

پانچ پوستی یک روش جراحی برای از بین بردن آکنه و انواع دیگر زخم های صورت است. پانچ صورت روشی برای درمان اسکار آکنه بوده که در آن ابزار پانچ برای برداشتن بافت اسکار به کار برده می شود. این درمان، نوعی روش جراحی کم تهاجمی است که برای اسکارهای عمیق روشی ایده آل محسوب می شود. در طی عمل، پزشک از یک ابزار کوچک و برش کوکی مانند برای سوراخ کردن لایه بالایی پوست استفاده می‌کند تا بتواند اسکار را از بین ببرد. این روش درمانی برای زخم‌های عمیق‌تر مثل اسکارهای آیس پیک (IcePick) یا باکس کار (Boxcar) و زخم‌های کمتر از ۳ میلی‌متر بهترین عملکرد را دارد.

انواع مختلف پانچ صورت

با توجه به عمق و گسترش اسکار آکنه از روش های مختلف برای پانچ صورت استفاده می شود:

پانچ گرفتینگ:

این روش برای اسکارهای بزرگ و عمیق استفاده میشود. در این روش از پیوند پوست برای پر کردن ناحیه پانچ شده استفاده می شود. معمولاً پوست پیوند را از پشت گوش یا لبه گوش می گیرند و با بخیه یا چسب استری در جای خود ثابت می کنند. از این روش برای عمیق ترین و وسیعترین اسکارهای آکنه استفاده میشود.

پانچ الویشن:

از این روش برای درمان اسکارهای نسبتاً پهن یا اسکار بوکسار (جعبه ای) استفاده می شود. در این روش پایه اسکار برداشته می شود ولی بافت پوست اطراف دست نخورده است. این روش به طور مؤثری باعث صاف شدن بافت پوست و بهبود ظاهری آن می شود.

مزیت های درمان اسکار آکنه با پانچ صورت

تأثیر گذاری بالا

تا به کنون باید متوجه شده باشید که هر چه جای زخم عمیق تر باشد، از بین بردن آن نیز به مراتب سخت تر است. نکته ای که در این روش درمان به نتیجه رسیده است، تأثیرگذاری بالای آن در درمان موارد کم و شدید است که به راحتی از عهده آن بر می آید. گفتنی است که پانچ صورت برای افراد دارای اسکار و جای جوش های عمیق بسیار مناسب به شمار می آید.

مؤثر ایفا شدن

در بین روش های امروزی درمان جای جوش و آکنه توصیه می شود، پانچ را انتخاب کنید؛ چرا که لیزر و لایه بردارهای شیمیایی به راحتی از عهده پاک سازی جای جوش و آکنه های کم عمق بر نمی آیند و در رابطه با موارد سخت و دشوار چندان گزینه مناسبی نیز به شمار نمی آیند. اگر از این روش و تکنیک های مدرن استفاده کرده باشید، به راحتی متوجه منظور این عبارت خواهید شد.

ریکاوری راحت و آسان

از نظر بسیاری از پزشکان، پانچ از جراحی های زیبایی کم خطر و آسان به شمار می آید که برای انجام آن تنها به بیحسی های موضعی نیاز می باشد. همچنین روند درمان به راحتی و بدون درد صورت می گیرد.

عوارض پانچ صورت

پانچ صورت یک روش مؤثر و سریع برای از بین بردن جای جوش های عمیق است، اما ممکن است عوارضی نیز در پی داشته باشد. عوارض احتمالی پانچ پوست صورت عبارتند از:

ماندن جای زخم

این تکنیک یک تکنیک اصلاح اسکار جوش است. هدف آن به حداقل رساندن ظاهر جای جوش موجود است. ممکن است که خود اسکار کوچکی بر جای بگذارد اما صد در صد اسکار حاصل از پانچ پوست از اسکار جای جوش بسیار خفیف تر خواهد بود.

عفونت

مانند هر عمل جراحی، پانچ پوست نیز خطر عفونت را به همراه دارد. دستورالعمل های مناسب مراقبت از زخم باید رعایت شود تا خطر عفونت زخم کاهش یابد.

خونریزی

خونریزی پس از پانچ کردن پوست غیرعادی است؛ اما ممکن است مقدار کمی خونریزی از زخم های برش پانچ بخیه ایجاد شود.

پارگی زخم

کشیده شدن زخم ممکن است باعث پاره شدن بخیه شود. بخیه های صورت نازک و ظریف هستند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است زخم باز شود.

نحوه لایه برداری پوست در انواع لیزر | لیزر جای جوش و لک در تهران

نحوه انجام پانچ جای جوش

این روش رفع جای جوش یک روش سرپایی است بدین صورت که قبل از شروع پانچ صورت،‌ از بیحسی موضعی بر روی محل زخم استفاده می شود. سپس با استفاده از یک دستگاه کوچک برش به نام پانچ که دارای یک سوزن با سه قاعده یا یک سوزن ناکور (به قطر 5/1 تا 5/3میلیمتر) است، یک سوراخ در مجاورت زخم با زاویه حاد و در موازات پوست ایجاد می کنند. البته لازم به ذکر است که برای رفع جای زخم و چین و چروک هایی که سطحی هستند از سوزن های با قطر کوچکتر استفاده می شود.

پس از مراحل ذکر شده‌ با چرخشی، سوزن را به عقب و جلو برده و در حین انجام اینکار نوارهای فیبری را در لایه های عمیق درماتوم پوست منتقل می کنند. بعد سوزن را به اندازه 90 درجه چرخانده و روی پوست به صورت چرخشی حرکت می دهند سپس سوزن را بر می دارند و زخم را تا جایی که مانع از خونریزی شود فشار می دهند. در طول این فرآیند در واقع سوزن با نفوذ به لایه های عمیق پوست و تأثیر بر روی آن، بافت زخم را تخریب می کند و باعث می شود که اثر فرورفتگی های ناشی از زخم، آبله مرغان و امثال اینها از بین برود.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

مراقبت های قبل از پانچ جای جوش

  • صورت خود را به طور کامل قبل از عمل با آب و صابون شستشو دهید. همچنین دوش گرفتن نیز از اقدامات مناسب در این امر به شمار می آید.
  • اگر به بیماری خاصی همانند دیابت مبتلا هستید و مجبور به مصرف قرص و داروهای مخصوص نیز هستید، توصیه می شود پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.
  • در صورت مصرف هر یک از مواد مخدر و دخانیات، خوب است که پزشک در جریان آن باشد.
  • در روز عمل از هیچ یک وسایل آرایشی استفاده نکنید.
  • ابتلا به بیماری های مزمنی را همچون تبخال، فشار خون، ایدز و بیماری های عفونی همانند هپایتت را از پزشک مربوطه مخفی نکنید.
  • خانم های باردار و شیرده نیز برای جلوگیری از بروز هر عوارضی مربوط به این امر، باید با پزشک خود صحبتی داشته باشند.

مراقبت های پس از پانچ جای جوش

یکی از شرایط لازم برای کسب نتیجه ای خوب و مناسب از پانچ، رعایت نکاتی است که پس از عمل باید انجام دهید. این توصیه ها مواردی هستند که در ادامه معرفی شده اند:

  • پس از اتمام کار به روی محل های مورد درمان یافته، کمپرس آب سرد قرار دهید. این اقدام از خونریزی های احتمالی و همچنین حفظ هموستاز بدن نقش مؤثری را ایفا می کند.
  • دیگر توصیه های مراقبتی بعد از درمان می تواند شامل پماد های تجویزی، تمیز کردن جای زخم و دست نزدن به محل پانچ باشد. همچنین قرار نگرفتن حد امکانی در معرض نور های آفتاب نیز می تواند از بروز عوارض احتمالی جلوگیری کند.
  • مقدار کمی کبودی در محل های مورد نظر کاملاً عادی می باشد که در این رابطه بسیاری از پزشکان، دارو های ضد التهاب و آنتی بیوتیک برای فرد تجویز می کنند.
  • پس از یک هفته حتماً به پزشک برای معاینه مراجعه کنید تا بررسی های لازم در این رابطه صورت گیرد. همچنین در صورت نیاز می توان جلسات ترمیمی و توصیه های لازم را از پزشک مربوطه دریافت کنید.

بیشتر بخوانید :

راه های طبیعی مقابله با آکنه

عوامل پیری پوست کدامند؟

نحوه لایه برداری پوست در انواع لیزر

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24