درمان ضایعات رنگی پوست با لیزر

درمان ضایعات رنگی پوست با لیزر

روش های درمان ضایعات رنگی پوست با لیزر

ضایعات رنگی پوست مثل کک و مک، خال‌های سطحی، لکه‌های بارداری و جای زخم از جمله مشکلات شایع پوستی هستند. افزایش سن، تماس با پرتوهای مضر آفتاب، تغییرات هورمونی در بارداری یا یائسگی، بیماری‌ها و بسیاری از عوامل دیگر باعث ایجاد این لکه‌های پررنگ یا کمرنگ می‌شوند. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران راهکارهای افزایش ایمنی تزریق ژل راه های درمان ضایعات رنگی پوست با لیزر را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای رفع ضایعات رنگی پوست روش‌های درمانی بسیاری وجود دارد. در سال‌های اخیر لیزرها به پرطرفدارترین و البته موثرترین روش‌ها تبدیل شده‌اند. حدود سه دهه است که انواع و اقسام فناوری‌های لیزری در پزشکی زیبایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند و امروز کاربردهای وسیعی دارند. از رفع موهای زائد گرفته تا لایه برداری، لیفت صورت و رفع ضایعات رنگی و عروقی پوست. به جز روش‌های لیزر، از شیوه‌های درمانی دیگری هم می‌توان برای رفع ضایعات رنگی پوست استفاده کرد که کمی جلوتر آن‌ها را نیز معرفی کرده‌ایم.

هرکدام از این روش‌ها برای رفع برخی ضایعات در برخی افراد بیشترین تاثیر را می‌گذارند. مثلاً برای کسانی که رنگ پوست و لکه‌های تیره‌ای دارند. ممکن است روش‌های لیزری چندان موثر نباشند. این که کدام روش برای رفع ضایعات رنگی پوست شما بهترین است، در جلسه‌ی مشاوره و بعد از معاینه‌ی دقیق ضایعات به شما توضیح داده می‌شود.

درمان ضایعات رنگی پوست با لیزر | بهترین کلینیک زیبایی اصفهان

رفع ضایعات رنگی پوست با لیزر

ضایعات رنگی پوست ناشی از تغییرات میزان رنگدانه‌ها در لایه‌های سطحی پوست هستند. حال ممکن است رنگدانه‌ها زیاد شده و به شکل لکه‌هایی تیره رنگ بروز پیدا کنند (مثل کک و مک) یا رنگدانه‌ها کم شده و به شکل لکه‌هایی روشن ظاهر شوند. این ضایعات با ضایعات دیگر پوستی که ریشه‌های عمیقی دارند متفاوت‌اند. مثلاً برخی خال‌ها ناشی از تقسیم بیش از حد دیواره عروق خونی پوست هستند که از سطح پوست بیرون آمده‌اند. برای درمان این ضایعات نیاز به لیزرهایی داریم که تا لایه‌های زیرین پوست نفوذ کنند.

رفع ضایعات رنگی پوست

برای رفع ضایعات رنگی پوست نیازی نیست که لیزر ما قدرت نفوذ بالایی داشته باشد. اتفاقاً پرتوی لیزری باید تاثیرات خود را بر لایه‌های سطحی پوست بگذارد. برای همین لیزرهایی که برای درمان ضایعات رنگی استفاده می‌شوند، کاربرد Resurfacing یا «درمان سطحی» دارند.

از جمله مزایای رفع ضایعات رنگی پوست با لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش‌هایی بدون درد و غیرتهاجمی
  • سرعت بالا
  • بدون دوره‌ی نقاهت یا ریکاوری
  • ایمنی بالا با عوارض و خطرات بسیار کم

لیزر Er:YAG

از نور مادون قرمز (با طول موج ۲۹۴۰ نانومتر) استفاده می‌کند و یکی از بهترین لیزرها برای رفع مشکلات سطحی پوست و لایه برداری است. پرتوهای Er:YAG به شکل موثری جذب مولکول‌های آب می‌شوند و قدرت نفوذ پایینی دارند. برای همین کاربردهای این لیزر در پزشکی بسیار محدود است ولی برای رفع ضایعات رنگی پوست نتایج شگفت انگیزی دارد.

این لیزر با گرم کردن و تخریب سلول‌های دچار مشکل باعث رفع ضایعات می‌شود. لیزر Er:YAG برای رفع لکه‌های به جا مانده از آکنه، لکه‌های ناشی از آقتاب، لکه‌های ناشی از پیری، ملاسما، برخی ضایعات عروقی و همچنین چین و چروک‌های پوستی کاربرد دارد. لیزر Er:YAG نسبت به روش‌هایی همچون لایه‌برداری شیمیایی کم‌تهاجمی‌تر و کم‌عارضه‌تر است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

لیزرهای Q-switched یا QS

به لیزرهایی گفته می‌شود که به قابلیت Q-switched مجهز هستند. این قابلیت سبب می‌شود که دستگاه لیزر بتواند یک پرتوی لیزر پرانرژی و کوچک را به سمت رنگدانه‌های پوستی شلیک کند. پرتوی لیزر مثل یک گلوله با رنگدانه‌ی پوست برخورد کرده و باعث متلاشی شدن آن می‌شود. رنگدانه‌ی خرد و ریز شده توسط سلول‌های سیستم ایمنی از محل بافت حذف می‌شوند و به این ترتیب شاهد رفع ضایعات رنگی پوست خواهیم بود. لیزرهای QS-Nd:YAG و QS-Alexandrite از جمله‌ی این لیزرها هستند. اگر کاندیدای خوبی برای این لیزر درمانی باشید، حداقل تا ۸۰ درصد شاهد بهبود لکه‌های رنگی پوست خود خواهید بود.

لیزر CO2 فرکشنال

یکی از مدرن‌ترین فناوری‌های لیزر در پزشکی به حساب می‌آیند. این لیزر با ایجاد تعداد زیادی از آسیب‌های میکروسکوپی، برخی از سلول‌ها را از بین می‌برد و در عین حال سلول‌های بین نواحی آسیب دیده را سالم می‌گذارد تا به روند ترمیم بافت از بین رفته کمک کنند. در سایر روش‌های لیزر درمانی، مجبور بودیم که تمام سلول‌های ناحیه‌ی خاصی از پوست را از بین ببریم. برای همین خطر سوختگی یا عوارض جانبی دیگر بیشتر بود. لیزر CO2 فرکشنال یکی از بهترین لیزرها برای درمان مشکلات سطحی پوست و لکه‌های رنگی است.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24