راه های طبیعی مقابله با آکنه

راه های طبیعی مقابله با آکنه

آشنایی با راه های مقابله با آکنه

در این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران به معرفی راه های طبیعی مقابله با آکنه میپردازیم. برای مقابله با آکنه تنها استفاده از لوسیون های ضد آکنه موثر نیست در صورتی که روشهای ساده زیر را انجام دهید و تغییر در زندگی روزانتان ایجاد کنید وضعیت آکنه بهتر می شود.

مراقب رژیم غذایتان باشید

بعضی از غذا ها باعث می شوند قند خون شما سریعا افزایش یابد. که این خود موجب تولید انسولین می شود. افزایش بیش از اندازه انسولین در خون موجب تغییراتی در بدن میشود. و  نهایتا منجر به انسداد منافذ پوست می شود. از طرف دیگر افزایش انسولین باعث تحریک فعالیت غدد چربی می شود. بنابراین تغییراتی در غذاهایتان ایجاد کنید. و بیشتر از حبوبات غلات و سبزیجات استفاده کرده و مصرف پاستا برنج و کربوهیدراتها و شکر را کاهش دهید .

کافی بخوابید

بر اساس مطالعاتی که در رابطه با خواب انجام شد هر 1 ساعت کم خوابی باعث افزایش 14% استرس می شود. استرس باعث افزایش تولید گلوکوکورتیکوئیدها میشود. و این خود موجب اختلالاتی در عملکرد ساختارهای پوست و انسداد منافذ پوستی می شود. که منجر به تشدید آکنه می شود.

مطلب پیشنهادی : آفتاب سوختگی پوست

زیاد آب بنوشید

افزایش مصرف آب منجر به دفع سموم بدن و آبرسانی به پوست شما می شود. اگرچه مطالعه ایی دقیق در رابطه با اثر توکسینهای بدن بر روی آکنه موجود نیست. اما تحقیقات نشان داد مصرف دو فنجان آب باعث افزایش جریان خون به پوست شما می شود.

بیشتر ورزش کنید

ورزش به شماکمک می کند که استرس خود را مهار و از این طریق آکنه را مهار کنید. ورزش  باعث افزایش جریان خون در پوست شما میشود.  که به این ترتیب اکسیژن بیشتری به سلولهای پوست می رسند و سلولهای مرده و عوامل زاید را دفع می کند. ولی در نظر داشته باشید که تعریق در اثر ورزش می تواند باعث تشدید آکنه شود بنابراین به شکل مرتب پس از ورزش دوش بگیرید.

 

آندولیفت جهت لیفت و جوانسازی صورت و بدن | بهترین متخصص پوست تهران

مرتبا از ضد آفتاب استفاده کنید

ممکن است تصور کنید که با عدم مصرف ضد آفتاب می توانید  از تشدید آکنه خلاص شوید اما التهاب پوستی ایجاد شده در اثر آفتاب باعث تشدید آکنه و ایجاد نقاط تیره و لک بر روی پوستتان می شود. از طرف دیگر عدم استفاده از ضد آفتاب منجر به افزایش ریسک سرطان پوست می شود. ترکیبات ضد آفتابتان را که در قسمت پشت جلد آن نوشته شده مطالعه نمایید. و در صورتی که مستعد آکنه هستید از انواع مخصوص پوستهای مستعد آکنه این ترکیبات ، ترکیباتی سبک تر هستند که برای پوستهای مستعد آکنه مناسبند. آووبنزون، اکسی بنزون، اکتوسیلن ، زینک اکساید و غیره از دسته ترکیبات مناسب در ضد آفتاب هستند.بهتر است از ترکیبات  با لیبل غیر کومدوژنیک استفاده کنید .

از اسیدهای حاوی امگا 3 استفاده کنید

به نظر می رسد که ترکیبات امگا 3 موجب کنترل مولکولهایی می شود که تولید سبوم را کاهش داده لذا از ایجاد آکنه التهابی جلوگیری می کند. امگا 3 در مکمل ها و غذاهای چون ماهی سالمون ، آجیل ها ، آوواکادو و غیره موجود است .

پوستتان را دو بار در روز تمیز کنید

صورت نسبت به سایر نواحی بدن غدد تولید کننده چربی بیشتری دارد. استفاده از میکاپ ، تعریق ، غبار و آلودگیهای موجود در هوا همگی منجر به انسداد منافذ پوست و ایجاد آکنه می شود، بنابراین انسداد و پر شدن منافذ پوست منجر به ایجاد آکنه های التهابی و سر سیاه می شود، در صورتی که روزانه دو مرتبه دوش نمی گیرید بهتر است صورتتان را با 1 شوینده ملایم و غیر کومدوژنیک صبح و شب بشویید .

لایه برداری کنید

اگرچه تولید بیش از حد چربی باعث ایجاد آکنه می شود. اما در پوستهای خشک به دلیل خشکی و ترکهای ایجاد شده در سطح پوست باکتری از این ترکها وارد شده و باعث انسداد منافذ پوست می شود، با 1 لایه برداد ملایم چندین بار در هفته پوستتان را اسکراب کنید ، پس از اسکراب ملایم از یک ترکیب غیر کمودوژنیک استفاده کنید.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

گوشی همراهتان را از جرم  و باکتری بزدایید

مطالعات متعددی نشان داده اند که تلفن همراه حاوی باکتری های زیادی است و با هزاران باکتری در طول روز آلوده می شود و از طریق دستان و سایر سطوح به صورت منتقل می شوند، از طرفی دیگر گرمای تولید شده توسط تلفن شما محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می کند. بنابراین برای پیشگیری از انتقال باکتریها به صورتتان روزانه صفحه تلفن همراه تان را با 1 مایع ضد عفونی کننده دست پاک کنید. بهتر است  برای مکالمات روزمره از هدفون استفاده نمایید .

مقابله با آکنه ایجاد شده توسط محصولات مو

برخی از انواع آکنه در اثر استفاده از محصولات و حالت دهنده های مو شامل نرم کننده ها شامپوها ، ژل ها و اسپری های مو ایجاد می شوند. این فرم از آکنه زمانی ایجاد می شود که این محصولات به پوست صورت نشت می کنند خصوصا در نواحی خط رویش موها ، باعث انسداد منافذ و به دام افتادن باکتری می شوند. 1 راه مقابله با این مشکل  استفاده از این محصولات قبل از شستشوی صورت است. راه دیگر استفاده از محصولات مو که فاقد چربی هستند می باشد.


بیشتر بخوانید :

روش‌های درمانی سیاهی و تیرگی دور چشم

اهداف لیزر جای جوش و لک

درمان کک و مک در صورت

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24