رایج ترین ضایعات پوستی

بررسی رایج ترین ضایعات پوستی

در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، رایج ترین ضایعات پوستی را مورد بررسی قرار می دهیم.

زگیل

زگیل‌ها که زگیل‌های معمولی یا verrucae نیز نامیده می‌شوند، زائده‌های کوچک، خشن و گرد در لایه بالایی پوست هستند. آنها ممکن است به صورت منفرد یا خوشه ظاهر شوند. زگیل های معمولی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند و از طریق تماس مستقیم، به ویژه از طریق شکستگی در پوست، مسری هستند. آنها ممکن است به سادگی از طریق لمس از یک نقطه روی بدن به مکان دیگر پخش شوند. هر کسی ممکن است به زگیل مبتلا شود، اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، شایع‌تر هستند. کودکان و نوجوانان نیز مستعد ابتلا به زگیل هستند.

زگیل ها اغلب ابتدا روی دست ها و انگشتان، به خصوص در نزدیکی ناخن ها یا پس از هر گونه آسیب به پوست ظاهر می شوند. به همین دلیل است که جویدن ناخن می تواند خطر ابتلا به زگیل را افزایش دهد. اما زگیل ها خوش خیم هستند، یعنی سرطانی نمی شوند. اما آنها می توانند ناخوشایند باشند. تشخیص از طریق معاینه فیزیکی انجام می شود. زگیل در کودکان گاهی اوقات بدون درمان از بین می رود، اما در غیر این صورت اکثر زگیل ها را می توان به راحتی در مطب پزشک با جراحی برداشت.

کیست پوستی

کیست یک کیسه یا توده کوچک پر از مایع، هوا، چربی یا مواد دیگر است که بدون هیچ دلیل مشخصی در جایی از بدن شروع به رشد می‌کند. skin cyst کیست است که درست در زیر پوست ایجاد می شود. به نظر می رسد کیست های پوستی در اطراف سلول های کراتین به دام افتاده تشکیل می شوند. این کیست ها مسری نیستند.

هر کسی ممکن است به کیست پوستی مبتلا شود، اما این کیست در افرادی که بالای ۱۸ سال سن دارند، آکنه دارند یا پوست آسیب دیده اند، شایع تر است. علائم انواع کیست های پوستی شامل ظاهر شدن یک توده کوچک و گرد در زیر پوست است. کیست‌ها معمولاً بدون درد هستند، مگر اینکه عفونی شوند، زمانی که قرمز و دردناک می‌شوند و حاوی چرک هستند.

تشخیص از طریق معاینه فیزیکی انجام می شود. یک کیست کوچک را می توان به حال خود رها کرد، اگرچه اگر نامناسب یا به اندازه کافی بزرگ باشد که در حرکت اختلال ایجاد کند، می توان آن را با یک روش ساده که در مطب پزشک انجام می شود، خارج کرد. کیست عفونی باید برای پیشگیری از عفونی شدن درمان شود.

کیست سباسه

این cyst نوعی توده است که در زیر پوست ایجاد می شود. معمولاً از سبوم تشکیل شده و نرم، متحرک و بدون درد است. با این حال، برخی از کیست های چربی ممکن است ملتهب شوند و حتی در برخی شرایط قرمز، داغ و حساس به لمس به نظر برسند. هر گونه التهاب در کیست سبابه معمولاً نشانه عفونت است و باید توسط پزشک بررسی شود. کیست های چربی معمولاً نیازی به درمان ندارند. اما اگر ناراحت کننده و قطر آن بیشتر از ۱ سانتی متر است، یا به دلیل التهاب یا عفونت دردناک است، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است برداشتن را توصیه کند، که یک روش کوچک است که در مطب و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پس از برداشتن، پزشک ممکن است یک هفته آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت بیشتر تجویز کند.

علل ایجاد ضایعات پوستی روی کمر | لیزر جای جوش و لک در تهران

آبسه پوستی

آبسه پوستی یک کیسه بزرگ از چرک است که درست در زیر پوست ایجاد شده است. این بیماری در اثر ورود باکتری ها به زیر پوست، معمولاً از طریق یک بریدگی یا خراش کوچک، و شروع به تکثیر ایجاد می شود. بدن با هجوم گلبول‌های سفید خون مبارزه می‌کند که برخی از بافت‌های عفونی را می‌کشند، اما در حفره باقی‌مانده چرک ایجاد می‌کنند.

یک آبسه کوچک ممکن است خود به خود و از طریق سیستم ایمنی بدن بهبود یابد. اما برخی از آنها باید در مطب پزشک تخلیه شوند. معمولا آنتی بیوتیک تجویز می شود. تمیز نگه داشتن پوست و استفاده از لباس ها و حوله های تمیز به اطمینان از عدم عود آبسه کمک می کند.

جوش

از نظر پزشکی، جوش های پوستی کوچک پر از چربی، سلول های مرده پوست و باکتری هستند. جوش بر روی کمر اغلب ابتدا در سن بلوغ ظاهر می شوند، زمانی که هورمون ها باعث افزایش تولید چربی در پوست می شوند و گاهی اوقات منافذ را می بندند. بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری، نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله هستند.

علائم شامل منافذ مسدود شده است که ممکن است روی سطح صاف و سیاه به نظر برسند. زیرا چربی های روی پوست هنگام قرار گرفتن در معرض هوا تیره می شود. منافذ مسدود شده ای که روی سطح سفید به نظر می رسند زیرا با سلول های مرده پوست بسته شده اند.

چوش عفونتی است که در ریشه فولیکول مو ایجاد می شود. معمولاً به یک توده قرمز و دردناک همراه با چرک، شبیه به جوش تبدیل می‌شود. جوش ها معمولاً در عرض چند روز برطرف می شوند، اما اگر بیش از ۲ هفته ادامه داشت، باید برای ارزیابی و درمان بیشتر به پزشک مراجعه کنید. برای درمان جای جوش باید هر روز محل را با صابون ضد عفونی کننده و آب گرم بشویید. کمپرس گرم روی آن ناحیه نیز می تواند به بیرون کشیدن چرک کمک کند. اگر کورک به خودی خود با این مداخلات برطرف نشد، یا بدتر شد یا رشد کرد، ممکن است برای شروع آنتی بیوتیک های خوراکی یا موضعی به پزشک مراجعه کنید.

شما باید از فشار دادن یا سوراخ کردن جای جوش خودداری کنید، زیرا این امر می تواند عفونت را بدتر کرده و باعث گسترش آن به سایر قسمت های پوست شود.

ملانوما

ملانوما جدی ترین نوع سرطان پوست است. اغلب اولین علامت ملانوما تغییر در اندازه، شکل، رنگ یا احساس خال است. بیشتر آن ها دارای یک ناحیه سیاه یا سیاه-آبی هستند. ملانوما همچنین ممکن است به عنوان یک خال جدید ظاهر شود. ممکن است سیاه، غیرطبیعی یا «ظاهری زشت» باشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

لیپوم

لیپوما کلمه ای است که به عنوان “تومور چرب” ترجمه می شود، اما لیپوم سرطان نیست. لیپوما در اصل همان رشد چربی بین لایه عضلانی و پوست بالای آن است. علت دقیق بروز آن مشخص نیست. اما تا حدودی می تواند جنبه ارثی داشته باشد و با سایر سندرم های غیرمعمول مانند آدیپوز دولوروسا، که مشابه است، همراه است. لیپوم ها اغلب بعد از ۴۰ سالگی ظاهر می شوند.

علائم بروز این ضایعات پوستی بر روی کمر شامل یک توده نرم و به راحتی قابل حرکت در زیر پوست، حدود دو اینچ است. لیپوم بدون درد است مگر اینکه رشد آن باعث تحریک اعصاب اطراف آن شود. آنها اغلب در پشت، گردن و شکم و گاهی اوقات در بازوها و قسمت بالایی پاها دیده می شوند.

اگر چه بروز آنها در برخی موارد ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد اما تشخیص این وضعیت از طریق معاینه فیزیکی، بیوپسی و تصویربرداری مانند سونوگرافی یا سی تی اسکن انجام می شود. اغلب اوقات، درمان ضروری نیست، مگر اینکه لیپوما ناخوشایند باشد یا با سایر ساختارها تداخل داشته باشد. می توان آن را از طریق جراحی یا لیپوساکشن درمان کرد.

لیپوم یک توده گرد است که از سلول های چربی تشکیل شده است. آنها معمولاً در زیر پوست و به تدریج رشد می کنند. این توده معمولاً بدون درد است و به سرطان تبدیل نمی شود. لیپوم ها را می توان با جراحی و با بی حسی موضعی برداشت. پس از این روش، پزشک ممکن است روغن یا پماد را برای استفاده روی زخم تجویز کند.

کارسینوم سلول بازال

در موارد بسیار نادر، یک توده در پشت ممکن است نشانه سرطان کارسینوم سلول بازال باشد. این سرطان یک نوع سرطان است که به صورت تکه های کوچک روی پوست ظاهر می شود که در طول زمان رشد می کنند. آنها معمولاً به اندام های دیگر متاستاز نمی دهند.

کارسینوم سلول بازال (BCC) شایع ترین نوع سرطان پوست است. تقریباً در هر نقطه از بدن می تواند ایجاد شود. به صورت لکه ها یا برجستگی های غیر طبیعی روی پوست ظاهر می شود. این برجستگی ها اغلب صورتی، قرمز یا به رنگ پوست هستند و گاهی اوقات سطحی براق دارند. عامل خطر اصلی برای ایجاد این بیماری قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) است. قرار گرفتن در معرض آفتاب و تخت‌های برنزه هر دو منبع تابش اشعه ماوراء بنفش هستند. افرادی که سابقه آفتاب سوختگی، سرطان پوست قبلی و سیستم ایمنی ضعیف دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند.

هر گونه تغییر پوستی قابل مشاهده باید توسط متخصص پوست بررسی شود. ضایعات مشکوک معمولا برداشته و برای بیوپسی فرستاده می شوند تا وجود سلول های بدخیم بررسی شود. درمان معمولا شامل جراحی لیزر و استفاده از سرما درمانی در مناطق آسیب دیده، برای حذف سلول های بدخیم است. پس از این روش، پزشک ممکن است غربالگری منظم را برای ارزیابی وجود سرطان توصیه کند.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

علل ایجاد انواع لکه پوستی

ضایعات برجسته پوستی

علائم آفتاب سوختگی پوست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24