روش های خانگی و پزشکی درمان جای جوش

روش های خانگی و پزشکی درمان جای جوش

بررسی روش های خانگی و پزشکی درمان جای جوش

استفاده از برخی راهکارها برای از بین بردن جای جوش تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند موثر باشند اما بدون شک این راهکارها یک شبه جای جوش را از بین نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند و شما باید یک مدت از این ترفند ها استفاده کنید. در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، روش های خانگی و پزشکی درمان جای جوش را مورد بررسی قرار می دهیم.

سرم ویتامین C

این ماده آنتی اکسیدانی قوی، پوست را روشن می کند و لکه های رنگدانه را روشن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا پوستی صاف تر داشته باشد. انواع سرم ویتامین C نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به کاهش جای جوش کمک کنند. این دارو با مهار ملانین اضافی که باعث ایجاد لکه های تیره پس از رفع آکنه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آن را هر روز روی پوست تمیز، زیر مرطوب کننده خود استفاده کنید تا لکه های تیره محو شود و درخشندگی طبیعی به پوست شما بدهد.

آلفا هیدروکسی اسید (AHAs)

آلفا هیدروکسی اسیدها به عنوان لایه بردار عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که روند ریزش طبیعی پوست شما را سرعت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد. متداول‌ترین AHA‌های مورد استفاده شامل اسید گلیکولیک و لاکتیک هستند که هر دو در کاهش بیش‌ پیگمانتاسیون ناشی از اسکار آکنه فوق‌العاده هستند. فقط به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از این ها از SPF خود در طول روز استفاده کنید زیرا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند پوست را حساس تر کنند.

رتینول

رتینول یا رتینوئید موضعی که با نام ویتامین A شناخته می‌شود، یک ماده بسیار موثر برای انواع بیماری های پوستی از جمله کاهش ظاهر جای آکنه است. حتی گردش سلولی را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و بنابراین، لکه های تیره ناشی از رنگدانه های بیش از حد را به خوبی محو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اما تا حدودی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث حساسیت شود و شما باید همیشه در طول روز هنگام استفاده از آن از SPF استفاده کنید. برای شروع از درصد کمتری از رتینول استفاده کنید (حدود 0.3٪) سپس در مراحل بعدی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید درصد آن را افزایش دهید. پوست شما در عرض چند هفته صاف، روشن و یکدست به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن، با ابزاری که با کریستال های ریز پوشانده می شود انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این روش از یک مکش برای مکیدن سلول های مرده پوست استفاده کرده و لایه بالایی پوست را بازسازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. میکرودرم ابریژن یک درمان مؤثر برای جاهای جوش خفیف تا متوسط ​​ است، اما متأسفانه، روی جای زخم‌های عمیق تاثیری ندارد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی روشی موثر برای رفع لایه های بالایی پوست (اپیدرم) و بخش هایی از لایه های میانی پوست (درم) است. این شامل یک محلول شیمیایی است که روی پوست اعمال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که پس از گذشت زمان، لایه های بالایی پوست را تجزیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا سطح جدید ظاهر شود. پوست بسیار صاف تر، شفاف تر و بدون رنگدانه به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. باز هم، بعید است که به پایین ترین لایه های درم برسد، بنابراین روی زخم های عمیق موثر نخواهد بود.

لیزر جای جوش در تهران | دکتر مهدی سبکتکین

میکرونیدلینگ

این درمان در واقع شامل سوزن‌های کوچک (معمولاً روی یک اپلیکاتور غلتکی) است که لایه‌های بالایی پوست را سوراخ می‌کند و باعث آسیب جزئی می‌شود تا پاسخ درمانی طبیعی بدن شما را آغاز کرده و خود را تجدید کند. با استفاده از آن، بدن شما تشخیص می‌دهد که “آسیب دیده” است و کلاژن بیشتری برای جبران آسیب خود تولید می‌کند. میکرونیدلینگ یک درمان عالی برای اسکارهای خفیف تا متوسط ​​آکنه است و مطمئناً ظاهر اسکارهای حفره دار شدیدتر را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

امروزه میکرونیدلینگ خانگی با خرید غلتک‌های سوزنی و دستی محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اما انجام این روش ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد. مهم است که دستگاه میکرونیدلینگ خود را در فواصل بین استفاده به طور کامل استریل کنید زیرا باکتری های در صورت تمیز نشدن کامل دستگاه روی آن رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و ممکن است دوباره به پوست شما منتقل شود. این وضعیت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به عفونت های جدی شود. برای همین توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود برای این درمان به یک متخصص مراجعه کنید، تا در محیطی تمیز با ابزارهای استریل شده و توسط فرد باتجربه انجام شود.

پرکننده های پوستی

پرکننده های پوستی راه بسیار خوبی برای اسکارهای عمیق و حجیم کردن لب ها هستند. ممکن است بلافاصله بعد از آن کمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پوست شما قرمز شود، اما باید بعد از چند ساعت یا چند روز فروکش کند. هنگام استفاده از فیلرهای موقت، این پرکننده‌ها پوست را کش می‌دهند که تولید کلاژن را تحریک می‌کند. همچنان اثر دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روی پوست باقی می‌ماند، زیرا پوست تا حدی خود را «بازسازی» کرده است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

روغن های طبیعی

روغن‌های سرشار از اسیدهای چرب ضروری مانند روغن کرچک می‌توانند با آبرسانی عمیق به پوست و نرم کردن بافت‌های فیبری جای زخم را تا حدودی از بین ببرند. اما بهتر است قبل از استفاده هر یک از آنها اول روغن را روی قسمتی از پوست خود امتحان کنید. چون استفاده از آنها نه اثبات و نه توسط دانشمندان مراقبت از پوست تایید شدند، بنابراین مراقب مواردی مانند سوزش یا درد باشید و در صورت بروز هر یک از علائم دیگر از روغن ها استفاده نکنید.

ژل آلوئه ورا

این ژل یک ماده تسکین دهنده است برای آفتاب سوختگی فوق العاده بوده و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای اسکار آکنه استفاده شود. زمانی که اسکارهای آکنه شما قرمز یا ملتهب به نظر می‌رسند آن را بمالید، ممکن است تفاوتی در کاهش اسکار متوجه نشوید اما نواحی را آرام می‌کند.

آلوئه ورا حاوی سطوح بالایی از آنتی اکسیدان ویتامین E است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به روشن شدن پوست کمک کند. همچنین بسیار تسکین‌دهنده است، بنابراین می‌تواند تحریک و التهاب را کاهش دهد. با توجه به این موضوع، بعید است که در صورت استفاده موضعی (حداقل در کوتاه‌مدت) باعث بهبود اسکار آکنه شود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

مزیت های ویتامین E برای پوست صورت

علل انواع برجستگی روی ناخن

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24