روش های مراقبت از پوست دور چشم

روش های مراقبت از پوست دور چشم

روش های مراقبت از پوست دور چشم کدام اند؟

در این مقاله از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که روش های مراقبت از پوست دور چشم کدام اند؟

برای مراقبت از دور چشم و سالم نگه داشتن آن باید یکسری کارهای روزمره را همیشه دنبال کنید و از برخی عادات اشتباه نیز پرهیز نمائید. انجام این قوانین نه تنها باعث جلوگیری از ایجاد تیرگی و پف و از همه مهمتر چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم می گردد، بلکه باعث سلامت کلی پوست شما می شود و از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند.

شاید در ابتدای راه و انجام این روش های مراقبت از پوست دور چشم خسته شوید و کمی سخت و دست و پا شکسته به انجام آنها بپردازید اما هرگز انجام آنها را فراموش نکنید، به شما قول می دهم که با پیروی از این قوانین در کمتر از یک ماه، این روشها تبدیل به یک برنامه روتین و فراموش نشدنی برای شما شوند.

نحوه مراقبت از پوست دور چشم به شرح زیر می باشد:

عدم مصرف سیگار

نیکوتینی که در سیگار و سایر دخانیات قرار دارد باعث انقباض و تنگ شدن رگهای خون زیر چشم می شوند. نفوذ و جذب مواد مغذی به پوست در رگهای منقبض شده کار سختی است در نتیجه بدن شروع به تجزیه کلاژن کرده و پیری زود رس رخ می دهد. سیگار کشیدن باعث ایجاد چین و چروک، تیرگی و پف دور چشم می شود.

نوشیدن آب کافی

مصرف 9 فنجان آب روزانه برای زنان و 13 فنجان برای آقایان یک مقدار مناسب برای مصرف روزانه ی آب است. با مصرف آب باعث پیگشری از افتادگی و چین و چروک پوست شده و خاصیت ارتجاعی پوست راافزایش می دهید.

استفاده از ضد آفتاب دور چشم

اگر مجبور به قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستید حتما از کرم دور چشمی که خاصیت محافظت در برابر آفتاب را دارد و یا یک کرم ضد آفتاب دور چشم استفاده کنید. با استفاده از کرم دور چشم که خاصیت ضد آفتابی دارد می توان تا حد بسیار زیادی از آسیب های اشعه ها به پوست دور چشم جلوگیری کرد.

قرار نگرفتن در برابر نور مستقیم خورشید

نور خورشید دارای دو اشعه مضر بنام UVA و UVB می باشد. زمانی که این اشعه ها به پوست برخورد می کنند پوست برای محافظت از خود ملانین (رنگدانه) تولید می کند، زمانی که مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار بگیرید لکهای ناشی از آفتاب سوختگی بر پوست شما ظاهر می شود.

از طرفی اشعه های فرابنفش می توانند باعث تولید رادیکال آزاد در فضا شوند. رادیکال های آزاد مولکولهای خنثی نشده ای هستند که یعنی بارهای مثبت و منفی مولکول آنها باهم برابر نیست و برای اینکه بتوانند خود را به حالت خنثی برسانند از مولکولهای اطراف خود مثل پوست انسان استفاده می کنند. زمانی که رادیکال آزاد از پوست بار مثبت یا منفی خود را دریافت کند پوست از بین رفته و میمیرد.

مرگ سلولهای پوست ایجاد لک و چین و چروک می کند. با افزایش تولید رادیکال آزاد در فضا توسط اشعه های خورشید علاوه بر اینکه سلولها میمیرند، کلاژن سازی پوست را نیز کاهش می دهند و این عامل هم به ایجاد چروک، تیرگی و پف دور چشم می افزاید.

روش استفاده از کرم های روز و دور چشم | لیزر جای جوش و لک

استراحت به اندازه کافی

خواب کافی که بطور میانگین 8 ساعت اعلام شده است برای سلامت بدن ضروری است. یکی اولین نشانه های اختلال درخواب مثل کم خوابی ، بی خوابی یا خواب بی کیفیت در چشم ها و پوست اطراف آن قابل رؤیت است. استراحت نادرست می تواند باعث تیرگی، زردی، پف یا گودی چشم شود و به مرور زمان چین و چروک دور چشم را ایجاد کند. ساعت خواب بین افراد متفاوت است اما حداقل خواب 6 و حداکثر ساعت خواب 11 ساعت می باشد.

استفاده از عینک آفتابی

زمانی که شما در معرض نور شدید مثل نور خورشید قرار میگیرید عضله های چشم بصورت خودکار جمع می شوند. وقتی چشمها در حالت نیمه باز قرار میگیرند در پوست دور چشم و در قسمت بیرون چشم چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی ایجاد می شود. پس از یک عینک آفتابی برای جلوگیری از جمع کردن چشمها و آسیب نور شدید به چشم ها جلوگیری کنید.

پاک کردن صحیح آرایش چشم

پوست دور چشم بسایر نازک و حساس است. پس در صورتیکه برخورد شما با پوست دور چشم مناسب نباشد سریعا به دور چشم آسیب می رسانید. یکی از دلایل عمده که منجر به ایجاد چین و چروک دور چشم می شوند پاک کردن غلط آرایش و آلودگی دور چشم است. به هیچ وجه نباید پوست دور چشم را بکشید یا ضربه محکمی بزنید همچنین پاک کننده شما باید یک پاک کننده ملایم و ضد حساسیت باشد.

بهترین روش برای پاک کردن چشم استفاده از میسلارواترهای چشم به همراه یک پد یا پنبه می باشد. میسلارواتر را روی پد یا پنبه بریزید و روی چشم و پوست اطراف آن قرار دهید. بعد از ثانیه شوینده توانسته مواد را در خود حل کند و به راحتی با کشیدن بسیار آرااد پد بر روی پوست می توانید خط چشم، ریمل، سایه یا کرم را از دور چشم خود پاک کنید.

حذف نوشیدنی های الکلی

الکل باعث دفع سریع آب موجود در بدن می شود و در نتیجه بدن دچار کم ابی شدید می شود. کم آبی بدن عوارض بسیار زیادی دارد که مشکلات دور چشم از جمله آنهاست.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

استفاده از کرم های دور چشم مناسب

در زمینه نحوه مراقبت از پوست دور چشم مصرف کرم دور چشم یک امر اجتناب ناپذیر و بسیار موثر است. از سن 25 سالگی شروع به استفاده از کرم های دور چشم کنید.

از محصولات مراقبتی پوست صورت برای دور چشم استفاده نکنید

دور چشم باید دارای مرطوب کننده، پاک کننده و ضد آفتاب مخصوص خود باشد. هرگز کرم مرطوب کننده یا ضد آفتاب پوست صورتتان را به دور چشمتان نزنید.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

عوامل موثر بر آسیب های دور چشم

هورمون ها و ایجاد لکه های پوستی

چند نکته مهم در خصوص تغذیه پوست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24