علل انواع برجستگی روی ناخن

علل انواع برجستگی روی ناخن

بررسی علل انواع برجستگی روی ناخن

برجستگی روی ناخن خطوط یا فرورفتگی های قابل مشاهده در ناخن های دست یا پا هستند. این برجستگی ها ممکن است به صورت عمودی (بالا و پایین) یا افقی ناخن شما ظاهر شوند. بسیاری از بیماری‌های مختلف می‌توانند باعث ایجاد برآمدگی، به خصوص برجستگی های عمودی در ناخن ها شوند که معمولا بی ضرر هستند. در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، علل انواع برجستگی روی ناخن را مورد بررسی قرار می دهیم.

در برخی مواقع برآمدگی روی ناخن‌ها می‌تواند نشانه‌ ی یک بیماری زمینه‌ای باشد، به خصوص اگر برآمدگی‌ها افقی باشند. پزشک می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید که چرا ناخن هایتان برآمدگی دارند. چرا که معمولاً اگر علت زمینه ای را درمان کنید، ناخن های شما صاف تر می شوند. برخی از نکات اصلی در مورد برآمدگی روی ناخن ها، عبارتند از::

 • افزایش سن شایع ترین علت برآمدگی ناخن است.
 • تشخیص علت برجستگی ناخن کلیدی برای کشف بهترین گزینه های درمانی است.
 • ناخن های دست از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده اند که در پوست و مو نیز وجود دارد.
 • سایر بیماری ها می توانند علائمی ایجاد کنند که بسیار شبیه به برجستگی به نظر می رسند.

علل برجستگی های عمودی

علل رایج برآمدگی های عمودی ناخن عبارتند از:

پیری طبیعی

همانطور که پوست می تواند علائم پیری را نشان دهد، ناخن ها و بستر ناخن نیز احتمال دارد با افزایش سن شروع به تغییر کنند. بسیاری از افراد با افزایش سن، دچار برآمدگی های عمودی روی ناخن های خود می شوند که از نوک انگشت تا پایین ناخن کشیده می شود که معمولا خطرناک نیستند.

بیماری های پوستی

اگر پوست خیلی خشک یا اگزما دارید، ممکن است خطوط عمودی روی ناخن های خود داشته باشید.

بیماری تیروئید

اگر دچار کم کاری تیروئید هستید، ممکن است ناخن های ضخیم و شکننده با برآمدگی های عمودی داشته باشید. علاوه براین ناخن های شما نیز ممکن است به راحتی خرد یا شکسته شوند، گردتر به نظر برسند و نوک انگشت پف کرده باشد.

کم خونی

سایر بیماری ها نیز ممکن است باعث برجستگی عمودی ناخن همراه با علائم دیگر شود. برخی از انواع کم خونی می تواند بر برآمدگی های عمودی ناخن ها تأثیر بگذارد که اغلب با تغییر رنگ در ناخن ها یا تغییر در بافت همراه است.

سایر بیماری های زمینه ای که می توانند باعث ایجاد برجستگی های عمودی در ناخن شوند، عبارتند از:

 • تراکیونیشیا
 • روماتیسم مفصلی
 • بیماری عروق محیطی

برجستگی هایی که در کنار علائم دیگری مانند ناخن های زبر یا شکننده ظاهر می شوند و ناشی از افزایش سن نیستند، ممکن است نشانه ی وجود سایر اختلالات پزشکی باشند که باید توسط پزشک تشخیص و درمان شوند.

علل و علائم لکه سفید روی ناخن و درمان آن | لیزر جای جوش و لک

علل برجستگی های افقی

برجستگی ها یا فرورفتگی های افقی در ناخن ها معمولاً به دلیل وضعیتی به نام خطوط بیو است. این فرورفتگی ها ممکن است زمانی اتفاق بیفتند که چیزی رشد ناخن شما را مختل کند. این برجستگی ها اغلب عمیق هستند و ممکن است خطوط متعددی در سراسر ناخن ایجاد کنند. برجستگی های افقی اغلب نشانه یک بیماری زمینه ای است که نیاز به تشخیص و درمان دارد. در برخی موارد، رشد ناخن ها ممکن است تا زمانی که بیماری درمان نشود متوقف شود.

برخی از علل احتمالی برآمدگی های افقی ناخن، عبارتند از:

 • اگزما
 • بیماری حاد کلیه
 • شیمی در مانی
 • بیماری اوریون یا سیفلیس
 • دیابت
 • بیماری عروق محیطی (PAD)
 • بیماری شدید همراه با تب بالا، مانند کووید-۱۹ ، سرخک یا ذات الریه
 • آسیب ناشی از استفاده طولانی مدت از ناخن مصنوعی یا اکریلیک یا ژل مانیکور

لازم است هر فردی که دچار برآمدگی های افقی ناخن می شود در اسرع وقت برای درمان به پزشک مراجعه کند.

اختلالات گوارشی

اختلالات گوارشی که بر جذب مواد مغذی تأثیر می گذارد، ممکن است روی ناخن ها نیز تأثیر بگذارد. بیماری کرون، بیماری سلیاک و کولیت اولسراتیو همگی نمونه‌هایی از اختلالاتی هستند که می‌توانند جذب مواد غذایی را برای بدن دشوار کنند. اگر بدن بلوک های ساختمانی مناسب برای ساخت سلول های جدید را نداشته باشد، پوست و ناخن ها ممکن است آسیب ببینند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

جراحت

حادثه ای مانند افتادن کتاب روی ناخن می تواند باعث ایجاد کبودی در زیر ناخن شود و ممکن است به طور موقت شکل آن را تغییر دهد. کبودی نیز می تواند باعث ایجاد لکه های قهوه ای مایل به قرمز در زیر ناخن شود که با بهبود سلول ها و رشد ناخن به تدریج از بین می روند. اگر تغییر رنگ بدون تصادف یا جراحت ظاهر شود، ممکن است نشانه ی یک بیماری جدی باشد. لکه های قهوه ای تیره، بنفش یا قرمز زیر ناخن می تواند نشانه بیماری های جدی مانند ملانوم یا اندوکاردیت باشد.

تشخیص علت برجستگی های ناخن

برجستگی های ناخن انگشت که به طور ناگهانی یا با علائم دیگری ظاهر می شوند باید در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوند. به طور معمول، آسیب های ناخن نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر آسیب به ناخن گسترده باشد، فرد باید فورا به پزشک مراجعه کند. در طول تشخیص، پزشک از فرد می پرسد که آسیب چگونه رخ داده است یا چه مدت متوجه علائم شده است. آنها همچنین ممکن است در مورد سابقه پزشکی فرد و علائم دیگری که ممکن است داشته باشند سؤال کنند. اگر پزشک مشکوک باشد که یک اختلال زمینه‌ای باعث برآمدگی ناخن یا علائم دیگر می‌شود، اغلب آزمایش خون یا ادرار را تجویز می‌کند.

سایر تغییراتی که باید در صورت بروز توسط پزشک معاینه شوند، عبارتند از:

 • فرورفتگی (سوراخ شدن ناخن)
 • قرمزی و تورم در اطراف یک یا چند ناخن
 • تغییر رنگ در ناخن ها، از جمله سفید، سبز، زرد شدن ناخن
 • تغییر در شکل ناخن، از جمله چاق شدن ناخن یا ناخن های قاشقی شکل

مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

نکات مراقبتی قبل از لیزر موهای زائد

حذف چربی های اضافی زیر پوست با کول‌ اسکالپتینگ

مزیت های ویتامین E برای پوست صورت

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24