علل ایجاد ضایعات پوستی روی کمر

علل ایجاد ضایعات پوستی روی کمر

بررسی علل ایجاد ضایعات پوستی روی کمر

بروز هر گونه ضایعات پوستی بر روی کمر می تواند نشان دهنده وضعیت بدن، توانایی حرکت و متعادل بودن بدن را نشان دهد. در برخی موارد هم علائم ضایعات پوستی و برآمدگی پشت می تواند نشان دهنده بیماری زمینه ای باشد. به طور کلی، علائم زیر ممکن است بر روی برآمدگی یا پشت خود تاثیر بگذارد. در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، علل ایجاد ضایعات پوستی روی کمر را مورد بررسی قرار می دهیم.

برآمدگی پوستی در پشت معمولاً نتیجه رشد نامنظم ساختار زیرین پشت است. ساختارهای خاص مختلفی در قسمت پشتی وجود دارند که ممکن است منجر به ضایعات پوستی شوند، از جمله:

اعصاب

کمر محل طناب نخاعی و ساختار حمایتی مرکزی بدن و مرکز انتقال پیام‌ها به بدن و مغز است. این اعصاب از ستون فقرات منشا می‌گیرند، حس ایجاد می‌کنند و امکان حرکت را برای قسمت‌های مختلف بدن فراهم می‌کنند.

ماهیچه ها

ماهیچه های زیادی چه سطحی و چه عمیق در قسمت کمر وجود دارند که این ماهیچه ها به شما اجازه می دهند خم شوید، بپیچید، بایستید و بلند شوید. آسیب بر روی هر یک می تواند منجر به بروز ضایعات پوستی روی کمر شود.

چربی

لایه ای از بافت چربی در زیر پوست وجود دارد که انرژی را ذخیره و دمای بدن را تنظیم می کند و به عنوان یک بالشتک محافظ عمل می کند.

لنفاوی

سیستم لنفاوی به دفع مواد زائد و سموم بدن کمک می کند. این شامل شبکه ای از بافت ها و ساختارها هم در بدن و هم در زیر پوست، مانند غدد لنفاوی است که نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها ایفا می کنند.

پوست

پوست عضوی مهم برای کل بدن است و اغلب شایع‌ترین علت برآمدگی‌ها و برآمدگی‌های روی پوست است. هر سه لایه پوست – اپیدرم، درم و لایه زیر جلدی – می توانند منجر به برآمدگی های مختلفی بر روی بدن شوند. فولیکول های مو در داخل پوست نیز می توانند باعث ایجاد برآمدگی های پوستی در پشت شوند.

علل و درمان لک و سیاهی پشت کمر | لیزر جای جوش و لک در تهران

علل عصبی ضایعات پوستی بر روی کمر

طناب نخاعی دارای اعصاب زیادی است که توسط یک غلاف غشایی به نام دورا و همچنین ستونی از استخوان ها به نام مهره محافظت می شود. برجستگی ها یا توده ها می توانند از هر یک از ساختارهای این سیستم ناشی و منجر به برآمدگی پوستی روی کمر می شود. این برجستگی ها یا توده ها می توانند خوش خیم یا بدخیم و نیاز به درمان داشته باشند.

درماتولوژیک

بسیاری از بیماری های پوستی وجود دارد که می تواند منجر به برآمدگی در پشت شود. به عنوان مثال، ملانوما شکل خطرناکی از سرطان پوست است که می تواند در هر قسمتی از بدن ایجاد شود. ممکن است به عنوان یک لکه یا نقطه کوچک روی پوست شروع شود که می تواند رشد کند و در این فرآیند سفت و تغییر رنگ دهد.

بافت نرم

هر گونه رشد بر روی بافت نرم می‌تواند از هر یک از بافت‌هایی که قسمت‌های مختلف بدن مانند ماهیچه‌ها، تاندون‌های چربی و حتی پوشش مفاصل را حمایت و احاطه می‌کنند، ایجاد شود. رشد چربی و بافت نرم پوست به عنوان لیپوم شناخته می شود و اغلب به صورت ندول های نرم، گرد یا بیضی شکل بدون درد ظاهر می شود. آنها بیشتر در پشت و اندام فوقانی بروز می کنند اما می توانند در مکان های دیگر ظاهر شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

علل لنفاوی ضایعات پوستی بر روی کمر

غدد لنفاوی حاوی سلول های ایمنی برای مبارزه با عفونت و فیلتر کردن مواد مضر از بدن هستند. هنگامی که گره ها عفونی می شوند، می توانند متورم شده و منجر به توده های قابل لمس شوند. اگر غدد لنفاوی متورم باعث ایجاد توده در پشت شما می‌شوند، ممکن است با بروز حساسیت و تب همراه باشد.

علل بدخیم ضایعات پوستی بر روی کمر

گاهی اوقات یک جهش ژنتیکی در DNA یا یک پروتئین خاص می تواند منجر به رشد غیرطبیعی سلول ها شود. این سلول‌های غیرطبیعی جمع می‌شوند و یک توده قابل توجه را تشکیل می‌دهند. یک توده (همچنین به عنوان تومور شناخته می شود) می تواند خوش خیم باشد. اما اگر این توده رشد کند و به سایر قسمت های بدن حمله کند، بدخیم محسوب می شود. برآمدگی یا ضایعات پوستی بر روی کمر ممکن است نتیجه رشد سلول ها در خود کمر یا نتیجه یک فرآیند سرطانی باشد که از اندام یا قسمت دیگر بدن منتشر می‌شود. این فرآیند به عنوان متاستاز شناخته می شود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

تغییرات پوست در ۴۰ و ۵۰ سالگی

مقایسه عوارض کول‌ اسکالپتینگ با لیپوساکشن

جوانسازی پوست با مصرف ویتامین ها

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24