مراقبت از پوست در دوران شیردهی

مراقبت از پوست در دوران شیردهی

بررسی مراقبت از پوست در دوران شیردهی

وقتی نوبت به انتخاب محصولات مراقبت و جوانسازی پوست در دوران شیردهی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد، باید به نکته توجه کنید تا زمانی که یک محصول مراقبت از پوست وارد جریان خون نشود، بعید است که بر شیر شما تأثیر بگذارد. در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، فواید زعفران برای پوست را مورد بررسی قرار می دهیم.

برهمین اساس، بیشتر محصولات مراقبت از پوست ایمن و مناسب در نظر گرفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند زیرا به راحتی در جریان خون جذب نخواهند شد. کارشناسان توصیه می‌کند که بیشتر محصولات مراقبت از پوست را از سینه‌ها و نوک سینه‌های خود دور نگه دارید تا نوزادتان آنها را نخورد همچنین باید به خاطر داشته باشید که هر محصولی که روی پوست خود بمالید (به خصوص در نزدیکی گردن، سینه و ناحیه شکم) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند روی پوست کودک شما قرار بگیرد.

محصولات آرایشی غیرمجاز در شیردهی

اصلی ترین محصولاتی که کارشناسان توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند زنان باید در طول دوران بارداری از آن خودداری کنند محصولات مشتق از ویتامین A مانند رتینول است. به طور کلی زنان در بارداری باید از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک (ماده‌ای در داروهای آکنه) و هیدروکینون، (کرمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که برای کاهش لکه‌های تیره پوست) استفاده می‌شود، اجتناب کنند. با این حال، استفاده از اسید سالیسیلیک موضعی معمولاً در دوران بارداری بی خطر است.

رتینول، اسید سالیسیلیک و هیدروکینون برخی از اصلی ترین محصولات مراقبت از پوست هستند که در دوران بارداری منع مصرف دارند، زیرا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند باعث نقص مادرزادی شوند. متأسفانه، هیچ تحقیقی در مورد اثرات این داروها بر شیردهی وجود ندارد، اما اکثر متخصصان آنها را با احتیاط فراوان توصیه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

رتینول

رتینول نوعی ویتامین A است که در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند هایپرپیگمانتاسیون را درمان کند، چین و چروک ها را کاهش دهد، آکنه را مدیریت کند، تولید کلاژن در پوست را افزایش و جای زخم را کاهش دهد.

اسید سالیسیلیک

بسیاری از داروهای بدون نسخه آکنه دارای اسید سالیسیلیک به عنوان ماده اصلی هستند. در طبیعت یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود (در پوست درخت بید سفید و سبز زمستانی) اما اغلب به صورت مصنوعی هم تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اسید سالیسیلیک برای پاکسازی منافذ، و همچنین کاهش چربی و التهاب تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

دلایل و درمان شل شدن پوست صورت و بدن | لیزر جای جوش و لک در تهران

هیدروکینون

هیدروکینون یک داروی بدون نسخه است که اغلب برای درمان بیماری های پوستی که با پرپیگمانتاسیون مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند کاربرد دارد. با مسدود کردن آنزیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که مسئول تولید ملانین است، پوست را روشن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. به طور کلی، اطلاعات کمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در مورد برخی از درمان های مراقبت از پوست در بارداری و شیردهی وجود دارد و استفاده از آنها “احتمالا” خوب است، اما مهم است که با احتیاط از آنها استفاده کنید و قبل از امتحان با پزشک خود مشورت کنید.

به عنوان مثال، لایه برداری شیمیایی، معمولاً خوب هستند. اکثر لایه‌برداری‌های شیمیایی سطحی و عمقی در دوران شیردهی ایمن هستند. لایه برداری شیمیایی ، درمان هایی هستند که در آنها محلول های شیمیایی برای برداشتن و جوان سازی پوست بر روی پوست اعمال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بسیاری از لایه بردارهای شیمیایی حاوی AHA (آلفا هیدروکسی اسید) برای استفاده در دوران بارداری بی خطر هستند، به شرطی که از استفاده آنها در ناحیه سینه خودداری کنید. از لایه برداری های شیمیایی حاوی BHA (بتا هیدروکسی اسید) اجتناب کنید.

در مورد زیبایی‌های پزشکی تزریقی مانند پرکننده‌های پوستی و تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) هنوز هیچ داده‌ای در مورد اینکه چگونه ممکن است بر شیردهی تأثیر بگذارد، وجود ندارد. بهتر است از این درمان ها اجتناب کنید. به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد استفاده از آنها در حجم کم نگران کننده نیست. چون، این داروها در شیر مادر جذب نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و نباید مشکلی ایجاد کنند. اما از آنجایی که هنوز هیچ مطالعه‌ای در مورد اثرات این درمان‌ها بر شیردهی انجام نشده است، بهتر است احتیاط کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

درمان های لیزری در شیردهی

درمان لایه برداری پوست با لیزر روشی است که در آن از لیزر برای برداشتن دقیق لایه های پوست استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از آن برای کاهش چین و چروک، کاهش جای زخم و درمان بیماری های پوستی مانند آکنه و پوست آسیب دیده در اثر آفتاب استفاده کرد. به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد این درمان ها به احتمال زیاد در دوران شیردهی بی خطر باشند. بیشتر مشکلات پوستی که با این درمان‌ها برطرف می‌شوند، لک‌های سطحی مانند قرمزی، تغییرات رنگدانه‌ای یا چین و چروک هستند و بنابراین طول موج‌های مورد استفاده در طول این درمان‌ها به اندازه‌ای عمیق نفوذ نمی‌کنند که بر مجاری شیر تأثیر بگذارد یا بر روند شیردهی تأثیر بگذارد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

مواد مراقبت از پوست در شیردهی

خوشبختانه، محصولات مراقبت از پوست زیادی وجود دارد که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید با خیال راحت از آنها در دوران شیردهی استفاده کنید. اما بهتر است محصولاتی با مواد طبیعی ملایم را انتخاب کنید.

مصرف محصولاتی که ترکیبات مشخص شده و معینی دارند

احتمالاً برای شیردهی بی خطر است. به عنوان مثال، مواد طبیعی که قبلاً درباره آنها شنیده اید، مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن بادام و ویتامین E، معمولاً بی خطر هستند و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند برای پوست کاملاً مغذی باشند. اما همیشه قبل از امتحان محصول جدیدی، حتما با متخصص پوست و اطفال خود مشورت کنید.

سایر مواد مرطوب کننده

استفاده از آنها برای والدین شیرده بی خطر است شامل گلیسیرین و روغن جوجوبا است. در مورد مرطوب‌کننده‌های کمتر «طبیعی»، به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد که اکثر مرطوب‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌های تولید شده تجاری برای استفاده در دوران شیردهی بی‌خطر هستند. با این حال، چون هورمون‌های پس از زایمان می‌توانند پوست را حساس‌تر و تحریک‌پذیرتر کنند، بهتر است از مرطوب‌کننده‌ها و پاک‌کننده‌های ملایم استفاده کنید.

بهتر است که در طول دوران شیردهی از مواد شیمیایی یا عطرهای غیر ضروری در محصولات آرایشی از جمله پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، تونرها و سرم‌ها اجتناب شود. محصولات غیر کومدوژنیک (غیر آکنه زا)، ملایم و بدون عطر بی خطر هستند، زیرا ملایم بود و پوست را بیشتر زیاد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

اگر به دنبال محصولی هستید که دارای مزایای محافظتی و ضد پیری باشد، بهتر است محصولاتی با ویتامین C در نظر بگیرید. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که در دوران بارداری و شیردهی ایمن است. علاوه بر آن، مزایای ضد پیری بسیاری از جمله به حداقل رساندن ظاهر خطوط ریز و چین و چروک، روشن کردن و محافظت از پوست دارد. ویتامین C در بسیاری از مرطوب‌کننده‌ها و همچنین سرم‌های موضعی یافت می‌شود.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

درمان‌های ضایعات پوستی روی کمر

عوارض جانبی کول‌ اسکالپتینگ

فواید زعفران برای پوست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24