02126710940 - 09107600559 شنبه تا چهارشنبه- صبح ها از ساعت 9 تا 13- عصرها از ساعت 15:30 تا 20- روزهای فعالیت واحد تغذیه : شنبه تا دوشنبه صبح و عصر
مقایسه لیزر با دارو برای درمان آکنه

مقایسه لیزر با دارو برای درمان آکنه

مقایسه لیزر با دارو برای درمان آکنه

جوش، زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های مرده پوست و چربی همراه با باکتری‌ها در منافذ پوست انباشته ‌شوند. علت ایجاد جوش ممکن است به دلایل متفاوتی از جمله عادت غذایی نامناسب، مشکلات عصبی، تغییرات غددی، نوع پوست، بهداشت نامناسب، هورمون‌های بدن، برخی بیماری‌ها، مشکلات ارثی، مصرف برخی مواد غذایی و … بستگی داشته باشد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران به مقایسه لیزر با دارو برای درمان آکنه می پردازیم.

گاهی ایجاد جوش‌های متعدد در صورت یا بدن می‌تواند اثرات و علاماتی از خود بر جای گذارد که حتی پس از مدت‌ها نیز بدن توان درمان و ترمیم آنها را نداشته باشد که بایستی از روش‌های مناسب پزشکی برای درمان استفاده کرد. نوع درمان بر اساس شدت و نوع آكنه متفاوت است. اما به‌ طور كلي در موارد خفيف از درمانهاي موضعي، در موارد شديد از درمانهاي خوراكي و درمواردي براي درمان عوارض مانند باقی ماندن جای جوش از روش هايی مانند لیزر استفاده مي شود.

درمان های لیزری آکنه

برخی از انواع متداول لیزرهای مورد استفاده در جای زخم آکنه عبارتند از: لیزرهای اربیوم YAG، لیزرهای دی اکسید کربن (CO2) و لیزرهای pulsed-dye. هر یک از این دستگاه‌ها به روش خاصی کار میکنند تا جای زخم مورد نظر را هدف گیری کنید. مهمترین این لیزرهای در ادامه توضیح داده میشوند:

لیزرهای فراکشنال یا فراکسل (Fraxel):

با هدف تحریک بافت‌های زیرین زخم و برای از بین بردن سلول‌های مرده که زیر لایه بالایی پوست جمع شده‌اند، از این لیزر استفاده میشود. اسکارهای عمیق پوستی ناشی از آکنه و همچنین اسکارهای ناشی از سوختگی‌های عمیق به خوبی به این نوع لیزر پاسخ می دهند.

لیزر ابلیتیو (جوانسازی پوست):

این لیزر در جوانسازی پوست در محل آکنه با استفاده از تکنولوژی اربیم یا دی اکسید کربن برای لایه برداری سطحی پوست کاربرد دارد. این نوع درمان با لیزر با هدف از بین بردن تمام لایه بالایی و سطحی پوست، در منطقه‌ای که اسکار وجود دارد، استفاده میشود. بین ۳ تا ۱۰ روز زمان لازم است تا قرمزی ناشی از این لیزر شروع به فروکش کند.

لیزرهای جوانسازی غیر ابلیتیوی:

در این نوع درمان، برای زخم‌های آکنه از لیزر مادون قرمز استفاده میشود. گرما مهمترین عامل در این لیزر برای تحریک تولید کلاژن و تشویق رشد سلول جدید و جایگزینی بافت جدید با بافت آسیب دیده است.

انواع لیزر برای درمان جوش

برخی از رایج ترین لیزرهایی که برای از بین بردن جای جوش و آکنه استفاده می شوند، لیزرهای اربیوم یاگ (erbium YAG)، لیزر دی اکسید کربن (CO2) و پی دی ال (PDL) هستند. هر یک از این دستگاه ها به طریق خاصی عمل می کنند تا اسکاری را که روی پوست دارید، هدف قرار دهد.

داروهای خوراکی درمان آکنه

آنتی‌بیوتیک‌ها:

برای درمان جوش های صورت متوسط تا شدید به آنتی‌بیوتیک‌ها نیاز است تا میزان باکتری‌ها را کاهش دهند و با التهاب مبارزه کنند. ازجمله آنتی‌بیوتیکی که برای درمان جوش مورد استفاده قرار می‌گیرد تتراسایکلین‌هایی مانند مینوسیکلین و داکسی سیکلین است. پزشک به محض اینکه علائم شما شروع به بهبود یافتن نمود و یا اینکه روشن شد که این داروها نمی‌توانند جوش‌های شما را درمان کنند (معمولاً در عرض سه تا چهار ماه) به احتمال زیاد داروها را به صورت تدریجی کاهش خواهد داد. کاهش تدریجی با کاهش مصرف غیرضروری این داروها در یک مدت زمان طولانی، به پیشگیری از مقاومت نسبت به آنتی‌بیوتیک کمک می‌کند. احتمالاً شما آنتی‌بیوتیک‌های موضعی و خوراکی را با هم مصرف می‌کنید.

درمان اسکار آکنه به روش پانچ | لیزر جای جوش و لک در تهران

داروهای ضدبارداری ترکیبی:

این قرص‌های ترکیبی خوراکی در درمان جوش زنان و دختران نوجوان مفید هستند. سازمان غذا و دارو سه محصولی که ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند (Ortho Tri-Cyclen، Estrostep و Yaz) را مورد تأیید خود قرار داده است. شایع‌ترین عوارض جانبی این داروها عبارتند از سردرد، حساسیت سینه‌ها، تهوع، افزایش وزن و خونریزی. یکی از عوارض بالقوه‌ی جدی، افزایش نسبی خطر لخته شدن خون است. عناصر ضد آندروژن در صورتی که آنتی‌بیوتیک‌ها نتوانند جوش‌ها را درمان کنند، می‌توان داروی اسپیرونولاکتون (آلداکتون) را برای زنان و دختران نوجوان در نظر گرفت. این دارو با خنثی کردن اثر هورمون آندروژن بر غدد چربی، تأثیرگذار خواهد بود. عوارض جانبی احتمالی شامل حساسیت سینه‌ها، دوره‌های قاعدگی دردناک و ذخیره پتاسیم است.

ایزوترتینوئین:

این دارو برای افرادی که به صورت شدیدی روی پوست خود جوش دارند، تجویز می‌شود. ایزوترتینوئین (Amnesteem، Claravis و Sotret) دارویی بسیار قوی است و برای افرادی که با روش‌های درمانی دیگر درمان نشده‌اند کاربرد دارد. ایزوترتینوئین بسیار مؤثر است؛ اما به دلیل عوارض جانبی بالقوه‌ی آن، پزشکان باید در تجویز آن برای بیماران بسیار دقت کنند. جدی‌ترین عوارض جانبی مصرف این دارو عبارتند از کولیت اولسراتیو، افزایش خطر افسردگی و خودکشی و نقص‌های مادرزادی شدید. در حقیقت، ایزوترتینوئین عوارض جانبی جدی به دنبال دارد که برای زنانی که در سن باروری هستند بسیار خطرناک است.

کرم ها و پماد های موضعی درمان کننده جوش

درمان های موضعی موجود با نسخه پزشک شامل موارد زیر است:

اسید آزلائیک:

اعتقاد بر این است که اسید آزلائیک باعث کاهش ریزش سلول های پوستی می شود و به عنوان کرم یا ژل از افزایش رنگدانه جلوگیری می کند. این محصول در دوران بارداری و شیردهی قابل مصرف است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

رتینوئیدهای موضعی

که از ویتامین A مصنوعی ساخته می شوند و شامل Retin-A Micro (ترتینوئین)، Tazorac (تازاروتن) و ترکیب آداپالن مانند رتینوئید (با نام تجاری Differin) هستند. آنها به سرعت پوست را لایه برداری می کنند، منافذ پوست را بدون گرفتگی نگه می دارند و از کومدون جلوگیری می کنند.
آنتی بیوتیک های موضعی باکتریهای پوستی مرتبط با آکنه را هدف قرار می دهند. کلیندامایسینو اریترومایسین متداول ترین موارد مصرفی هستند.
داروهای ترکیبی آکنه (داروهای دست ساز توسط پزشک) که معمولاً یک آنتی بیوتیک را با یکی دیگر از محصولات ضد آکنه ترکیب می کنند.

اسید سالیسیلیک

ممکن است به جلوگیری از گرفتگی فولیکول های مو کمک کند و هم به عنوان محصولات شستشو مفید است. مطالعات نشان می دهد که اثربخشی آن محدود است. عوارض جانبی شامل تغییر رنگ پوست و تحریک جزئی پوست است.

داپسون

ژل ۵٪داپسون (Aczone) دو بار در روز برای آکنه های التهابی، به ویژه در زنان مبتلا به آکنه توصیه می شود. عوارض جانبی آن شامل قرمزی و خشکی است.
کلاسکوترون (Winlevi) یک درمان موضعی تازه تأیید شده برای آکنه های متوسط تا شدید است که به عنوان جایگزینی برای اسپیرونولاکتون در نظر گرفته می شود. هورمون های ایجاد کننده آکنه را هدف قرار می دهد. نحوه عملکرد آن کاملاً مشخص نیست؛ اما مشخص شده است که باعث کاهش آکنه در مردان و زنان بالای ۱۲ سال می شود.


بیشتر بخوانید :

نحوه لایه برداری پوست در انواع لیزر

درمان اسکار آکنه به روش پانچ

تشدید آکنه با کرم پودر و پنکک

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24