میخچه پا

میخچه پا

میخچه پا

در نوشته امروز از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران قصد داریم اطلاعاتی درباره میخچه پا در اختیار شما قرار دهیم. پیش از پاسخ دادن به این سوال که میخچه پا چگونه ایجاد می شود. می خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد این ضایعه به دست آوریم.
میخچه نوعی پینه است که از پوست مرده تشکیل شده است. و معمولا روی انگشتان و یا کف پا ظاهر می شود. در اکثر مواقع میخچه ها کوچک و دایره ای شکل هستند که مرکز آن ها کاملا مشخص است و می تواند نرم و یا سخت باشد.
میخچه های کوچک معمولا مرکز سختی دارند و در نواحی سفت شده پوست یعنی دقیقا جایی که پوست ضخیم شده و پینه دارد ظاهر می شوند؛ اما میخچه های بزرگ معمولا نرم و سفید رنگ هستند و بافت لاستیکی دارند. آن ها بیشتر شبیه زخم های سر باز هستند و درد زیادی دارند. این نوع میخچه بیشتر بین انگشتان پا یا قسمت هایی از پوست که مرطوب است و عرق می کند، ظاهر می شوند.
نوع سوم میخچه، میخچه دانه‌ ای است. که می ‌تواند به صورت خوشه‌ ای در کف پا ها دیده شود و معمولاً دردناک نیست.

دلیل ایجاد میخچه پا

وقت آن رسیده است که به این سوال مهم که میخچه پا چگونه ایجاد می شود ، پاسخ دهیم. پوست برای محافظت از بافت های زیرین خود، زمانی که تحت فشار و استرس مکانیکی یا اصطلاحا میکروترما قرار می گیرد، یک لایه محافظتی اضافی تولید می کند. در واقع فشار موضعی مزمن، سلامت پوست را که مانند سدی برای بدن است به خطر می اندازد و سلول های موجود در آن نمی توانند به سرعت استرس وارد شده، خود را درمان کنند؛ در نتیجه یک پلاگین از لایه های سخت برای محافظت از خود تشکیل می دهد.

این پلاگین دوباره به داخل پوست رانده می شود. و ظاهر یک مخروط معکوس را به خود می گیرد. این ساختار مخروطی به عنوان هسته میخچه شناخته می شود. با افزایش استرس مکانیکی، هسته به سمت پایین کشیده می ‌شود و بر لایه داخلی پوست و حتی اعصاب فشار می ‌آورد و در نتیجه باعث بروز درد می‌ شود. عوامل درونی و بیرونی بسیاری وجود دارد که می تواند منجر به استرس موضعی بیش از حد بر روی پا ها شوند.

 

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

میخچه پا | لیزر جای جوش و لک در تهران

چگونه از میخچه پا جلوگیری کنیم؟

  • استفاده روزانه از مرطوب کننده برای نرم کردن پوست سفت شده.
  • قرار دادن پا میخچه دار برای 5 الی 10 دقیقه داخل آب گرم و سپس سوهان زدن یا خراشیدن ناحیه با سنگ پا (حرکات دایره ای به از بین بردن پوست های مرده کمک می کند.)
  • استفاده از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک، اوره یا لاکتات آمونیوم که به نرم شدن پوست خشک و لایه برداری راحت آن کمک می کند.

علاوه بر موارد گفته شده استفاده از کفش ‌ها و جوراب ‌های مناسب و داشتن پد یا کفی محافظ داخل کفش، می تواند از اعمال فشار زیاد بر روی انگشتان و کف پا ها جلوگیری کند. همچنین قرار دادن فوم های سیلیکونی بین انگشتان پا می تواند فشار روی میخچه را کاهش دهد.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

درمان علل تیرگی قوزک پا

دلایل و درمان شل شدن پوست صورت و بدن

معرفی انواع اسکار

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24