نکات مراقبتی پیشگیری از سرطان پوست

نکات مراقبتی پیشگیری از سرطان پوست

بررسی نکات مراقبتی پیشگیری از سرطان پوست

در مطلب امروز سایت دکتر مهدی سبکتکین مرکز لیزر جای جوش در تهران نکات مراقبتی پیشگیری از سرطان پوست را مورد بررسی قرار می دهیم. پوست مانند یک مانع بزرگ از بدن در برابر میکروب‌ها و آلودگی‌های محیطی مراقبت و دمای آن را تنظیم می‌کند. پوست از شما در برابر اشعه‌های خورشید محافظت کرده و ویتامین D مورد نیاز استخوان‌ها را تولید کند. اما این بدان معنا نیست که شما می‌توانید، بدون استفاده از محصولات مراقبت پوستی بیرون بروید.

وقتی پوست در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گرد برای محافظت از خود در برابر اشعه های فرابنفش UVA و UVB از خود ملانین بیشتری (لک) تولید می کند تا از لایه های عمیق پوست شما محافظت کند. این کار علاوه بر ایجاد لکهای ناشی از آفتاب و آفتاب سوختگی به مرور زمینه های سرطان پوست را میسازند. سرطان پوست به معنی رشد غیر طبیعی سلولهای پوستی است که مهمترین عامل ایجاد آن قرار گرفتن پوست در معرض نور مستقیم خورشید و اشعه های UVA و UVB می باشد. البته نور خورشید تنها عامل ایجاد سرطان نیست و سرطان پوست تنها در قسمتهایی که در معرض نور خورشید است ایجاد نمی شود.

اصلی ترین مسئله مؤثر در ابتلا به سرطان پوست این است که به شکل طولانی مدت و مداوم در برابر اشعه های مضر آفتاب قرار نگرفت. در نتیجه برای پیشگیری از بروز این مشکل باید راهکارهای زیر را انجام داد:

پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در نیمه روز به شکل مستقیم

تابش نور خورشید در نیمه روز یعنی در ساعات 10 الی 4 بعد از ظهر قوی ترین حالت خود را به همراه دارد که به همین دلیل یکی از راه های پیشگیری از بروز این مشکل، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به شکل مستقیم در این ساعات از روز و کاهش قرار گرفتن در معرض خورشید است.

علائم ملانوما چیست؟ | لیزر جای جوش و لک در تهران لیزر جای جوش در تهران

استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب

کرم های ضد آفتاب به صورت کلی محصولاتی هستند که برای کاهش آسیب های ناشی از اشعه های مضر خورشید به پوست انسان ساخته شده اند و استفاده از آنها برای تمامی افراد خصوصاً افرادی که در شهر های گرمسیری قرار دارند، بسیار الزامی است. لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب به حدی است که پزشکان توصیه می کنند حتی در روز های ابری نیز از کرم ضد آفتاب با اس پی اف 30 استفاده کنید.

استفاده از لباس و پوشش مناسب

یکی از مواردی که می تواند آسیب اشعه های مضر خورشید را برای پوست شما کاهش دهد. پوشش مناسب است. زیرا حتی کرم ضد آفتاب نیز نمی تواند به صورت کامل شما را از این اشعه های مضر در امان نگه دارد. از این رو باید سعی کنید که هنگام خارج شدن از خانه و در مواقعی که می خواهید به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرید از پوشش مناسب استفاده کنید تا این اشعه ها به پوست بدن شما برخورد نکنند.

استفاده از عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی نه تنها آسیب هایی که به علت تابش خورشید به چشم شما وارد می شود را مهار می کند. بلکه میتواند از پوست اطراف چشم شما نیز محافظت کند. از این جهت استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم و پوست و پیشگیری از سرطان پوست الزامی است. به کمک عینک آفتابی نه تنها می توانید از سرطان پوست جلوگیری کنید بلکه مانع از چروک شدن اطراف چشم خود بر اثر تابش نور خورشید می شوید.

توجه به پوست و مراقب های لازم در خصوص آن

سعی کنید که همیشه به پوست خود توجه کامل داشته باشید. و مراقبت های پوستی را به خوبی انجام دهید تا همیشه پوستی سلامت و شاداب داشته باشید. علاوه بر آن سعی کنید که به جوش و لکه های پوستی خود نیز توجه داشته باشید و در صورتی که با مسائل غیر عادی بر روی پوست خود مواجه شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید تا علت بروز مشکل مشخص شود و سریعاً تحت درمان قرار بگیرید.

پرهیز از مصرف مداوم داروهایی که حساسیت به آفتاب را افزایش می دهند.

مصرف برخی از داروها باعث افزایش حساسیت به آفتاب می شوند. به عنوان مثال آنتی بیوتیک ها می توانند باعث افزایش حساسیت پوست در برابر آفتاب شوند. به همین دلیل آسیب های ناشی از آفتاب بر روی شما با مصرف این داروها افزایش پیدا می کند. از این رو اگر ناگزیر به مصرف این داروها هستید، از پزشک معالج خود بخواهید که در صورت امکان داروهای شما را تغییر دهد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین – لیزر جای جوش و لک در تهران


مطالب پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر:

درمان تعریق زیاد صورت با راهکار‌های خانگی

عوارض اصلی لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24