هایفو (HIFU) چیست؟

هایفو (HIFU) چیست؟

هایفو (HIFU) چیست؟

در این بخش از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک به بررسی هایفو (HIFU) خواهیم پرداخت. پیشگیری از افتادگی در قسمت های گوناگون صورت و گردن از مواردی است که در معرض دید قرار دارد و مردم میخواهند زیبا دیده شوند. در بسیاری از اشخاص بمخصوصا در صورت تابش نور آفتاب و استفاده از سیگار به تدریج حالت شلی و افتادگی پوست پس از چهل سالگی پدیدار می شود.

شیوه های موجود ترمیمی جهت بهبود این افتادگیها عمدتا روش های جراحی یا اصطلاحا لیفتینگ ( کشیدن پوست ) بود که افراد بسیاری به علت نقاهت پس از جراحی و نیاز به استراحت و عدم کار کردن برای چند روز، عوارض احتمالی جراحی و بیهوشی و حتی هزینه آن چندان تمایلی به انجام آن برای اصلاح افتادگی و شلی پوست نداشتند.هایفو روشی کاملا موثر، ایمن و تایید شده حتی توسط سازمان غذا داروی آمریکا (FDA) در درمان افتادگی پوست هست اما کاملا غیرتهاجمی بوده و کوچکترین آسیبی به سطح پوست نمی زند.برخلاف روشهای جراحی و لیزر، بعد از انجام هایفو شواهدی از برش، بخیه، کبودی، قرمزی، زخم و التهاب بر روی پوست دیده نمی شود. و فرد کارهای معمول روزمره خود را انجام دهد. و نیاز به استراحت و نقاهت خاصی نیست.

از طرفی در افرادی که به هر دلیل مانند وجود بیماری های زمینه ای یا حتی ترس از جراحی مایل به انجام جراحیهای لیفتینگ نمی باشند، هایفو انتخاب مناسبی برای بهبود افتادگی پوست می باشد.

مطلب پیشنهادی : مزوتراپی چیست؟

عوارض هایفو 

با توجه به نفوذ عمقی هایفو در پوست معمولا عوارض سطحی مانند زخم، قرمزی و التهاب و ترشح پوستی در این روش وجود ندارد. معمولا در حین انجام هایفو نوعی احساس گرمی و تاحدی درد خفیف در نواحی انجام هایفو پیش می اید که در اکثر افراد شدید نبوده و قابل تحمل هست. گاهی پس از انجام هایفو   نواحی محدود قرمزی گذرا پیش می اید که سریع فروکش می کند.عوارضی مثل کهیر های فیزیکی نیازمند استفاده از انتی هیستامین و گاه کورتون در افراد دارای کهیرهای فیزیکی در اثر ضربه های اولتراسونیک  امکانپذیر میباشد.

گاه تورم یک تا سه هفته ای  در صورت و نواحی تحت درمان وجود دارد که بدلیل التهاب در لایه اسماس میباشد. و باعث سفتی صورت خواهد شد و البته عارضه محسوب نشده. و جزو خصوصیت درمان هایفو میباشد. در کسانی که ایمپلنت دارند هافو بدلیل ایجاد درد با احتیاط و با نظر پزشک انجام شود.

در پایان می توان گفت که هایفو روشی جدید، ایمن و موثر در درمان افتادگی پوست می باشد که به ویژه در افرادی که به هر دلیلی تمایلی به جراحیهای لیفتینگ ندارند، در صورت انجام صحیح می تواند در بهبود روند افتادگیهای پوست کاملا موثر باشد و عملا نیاز به تکرار جلسات ماهانه و نقاهت و استراحت طولانی در منزل ندارد.

لیفت صورت و گردن  توسط هایفو

اساس و مبنای عملکرد هایفو یا (High intensivity Focused Ulterasound(HIFU، بر‌پایه‌ ورود امواج اولتراسون به لایه‌های پوست می‌باشد.

همانگونه که قبلاً نیز به ویژ‌گی‌های آن اشاره‌شد. طول‌ موج‌های بلند اولتراسون در طیف و محدوده‌ اشعه‌ ماوراءصوت می‌باشد. که به لحاظ بلند‌بودن طول‌ موج آن، دارای حداقل انرژی بوده و به‌ راحتی و بدون ایجاد هیچ آسیب و مخاطره‌ ای برای سلول و بافت موجود زنده از بدن خارج می‌گردد.

از خاصیت‌های یاد‌شده در ساخت دستگاه‌های اولتراسون، سی.تی.اسکن، سونوگرافی و‌… به‌خوبی بهره برده و اقدامات تشخیصی و درمانی که با شیوه‌های قبلی امکان‌پذیر نبود، به‌خوبی صورت می‌پذیرد.این امواج اولتراسون از سال 2010 تحولی بنیادی را در حوزه‌ی جوانسازی و کشیدن یا لیفتینگ بدون جراحی پوست‌ صورت، گردن، غبغب (به‌نام اولتراسون) و برای کاهش بافت چربی و درمان چاقی و سلولیت (به‌ نام کاویتیشن) ایجاد‌کردند.در عمیق‌ ترین لایه‌ پوست و بعد‌از لایه‌ی عضلانی، سیستمی درهم تنیده و به‌ غایت محکم و چسبیده به استخوان وجود دارد.قوام تمامی لایه‌ های پوست روی این لایـه یا سیستم استوار ‌شـــده‌است که به ایــن لایــه، (SMAS (Superficial Mulcular Aponeurotic System گفته می‌شود.

جوانسازی پوست با لیزر | لیزر جای جوش و لک


بیشتر بدانید: اصول مراقبتی از پوست


این واژه ‌‌SMAS را خوب به‌خاطر بسپارید. به‌ این‌دلیل که تمامی تأثیرات ‌‌HIFU، روی این سیستم بوده و انجام لیفت بدون جراحی از‌طریق تغییراتی است که توسط HIFU، روی سیستم SMAS انجام می‌پذیرد.

روی این سیستم عضلانی و به‌غایت محکم و در‌هم تنیده. تمامی لایه‌های پوست و دیگر بافت‌ها همچون بافت‌های عروقی، اعصاب، مخاط و‌… قرار‌گرفته‌اند و موقعیت ‌SMAS در بدن را به شالوده و پی بتونی که پایه‌های یک ساختمان روی این شالوده استوار‌گشته است تشبیه می‌کنند.

با ورود به میانسالی، این سیستم عضلانی بغایت محکم و در‌هم تنیده‌ SMAS، ضعیف و آتروفی‌شده.  استحکام خود را به‌ تدریج از‌دست‌ می‌دهد. و به‌طبع آن، سایر لایه‌ها و بافت‌های صورت نیز ضعیف، آتروفی و شل‌ شده. بدین‌سان سالمندی با ظاهر‌‌شدن چین‌و‌چروک‌ها و لاغر‌شدن عضلات صورت آغاز می‌گردد.

هایفو یـا همان High Intensivity Focused Ulterasound، تنها سیستمی می‌باشد. که قادر است باتوجه به ویژگی‌های طول‌ موج بلند و قدرت کم انرژی‌ اش، به‌راحتی از تمامی لایه‌های پوست، بدون ایجاد هیچ آسیبی برای آنها عبور نموده و خود را به لایه‌ی هدف یا همان Superficial Muscular Aponeurosis System که سالمندی را باعث شده‌است، برساند.

این طول‌ موج، به‌همراه خود حرارت و انرژی معینی را به SMAS واردنموده. و در‌طی مراحل زیر، باعث جوانسازی (Rajeunissement) و کشیــد‌گی و لیــفت پـوست (No Surgical Lifting) می‌شود:

الف ـ جوانسازی (Rajeunissement) پوست:

اگر تشعشعات ناشی‌از اولتراسون بتوانند در عمق ۳ میلی‌متری پوست، یعنی در لایه‌ درم رتیکولر، حرارتی معادل 60 درجه‌ی سانتی‌گراد را ایجاد نمایند. این درجه از حرارت باعث بازیابی حیات یا نئوسنتز در تبدیل کلاژن‌ها و الاستین‌های کهنه و بی‌کیفیت و فاقد اثرات جوانسازی، به عناصری فعال در جوان‌نمودن پوست می‌گردد.

روند این بازیابی حیات کلاژن‌ها و الاستین‌ها (Collagen Remodelling)، باعث کم عمق‌ شدن چین‌و‌چروک‌های صورت و ایجاد طراوت و جوانی در پوست می‌گردد. روند جوانسازی و بهبودی در کلاژن سازی تا 3 ماه بعد از پروسه هایفو ادامه میابد.

نمونه های بیشتر در صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین 

ب‌ـ لیفتینگ صورت، گردن و غبغب:

مکانیسم انجام لیفتینگ مناطق یادشده توسط HIFU، بر‌این اساس می‌باشد:

معمولاً لایه‌ عضلانی SMAS، به‌ مثابه‌ی فونداسیون و پایه‌ ای که تمامی لایه‌های پوست روی آن قرار‌گرفته. در عمق ۴/۵‌میلی‌متری پوست استقرار یافته است.

امواج اولتراسونی که برای هدف قرار‌دادن SMAS تولید و به داخل پوست هدایت می‌شوند. در‌این عمق و در داخل لایه‌ SMAS، نقاط دایره‌ای متحدالمرکزی را به‌وجود می‌آورند که در مرکز این دایره حرارتی معادل‌۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را ایجاد می‌نمایند.

در‌این درجه حرارت، فعل و انفعالات پیچیده‌ای در ارگان‌های SMAS، از‌جمله فیبریل‌های عضلانی اتفاق می‌افتد. که درنهایت باعث ایجاد انقباض، سفتی و افزایش حجم عضلات صورت، گردن و دکولته‌ می‌گردد که حاصل آن بر‌طرف‌ شدن افتادگی، شلی و لاغری عضلات و جوانسازی چهره می‌باشد. پایداری این لیفتینگ بدون جراحی و غیرتهاجمی، نسبتاً طولانی بوده و قوام آن تا دو‌سال می‌باشد.


مطالعه بیشتر :

درمان زیبایی بینی بدون نیاز به عمل جراحی

تاثیر خواب بر پوست

کاشت موی طبیعی

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24