هشدارهای قبل از تزریق بوتاکس

هشدارهای قبل از تزریق بوتاکس

هشدارهای قبل از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس تقریباً همزمان با کشف سمی بنام بوتولین آغاز شد. این سم بوسیله باکتری ها ایجاد شده است. کلستریدیوم بوتولینوم به دلیل تولید قویترین سموم تاکنون در انسان شناخته شده است. یک گرم از سموم تولید شده توسط باکتری ها برای انسان کشنده است زیرا باعث تحریک عصب می شود و منجر به فلج اسکلتی و عضلانی می شود. در ادامه این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران هشدارهای قبل از تزریق بوتاکس را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگرچه بسیار خطرناک است، دانشمندان شروع به مطالعه و تحقیقات عمیق بر روی این ماده کردند و در نهایت آن را خالص ساختند تا ابزاری بسیار مفید که امروزه به طور گسترده در جراحی زیبایی استفاده می شود، ایجاد شود. این روزها از تزریق بوتاکس برای کاهش علائم پیری استفاده می شود. همچنین در سایر کاربردهای پزشکی نیز استفاده می شود.

آنچه قبل از تزریق بوتاکس باید بدانید

از آنجایی که مردم در مورد قدرت عجیب تزریق بوتاکس شنیده‌اند. انتظارات غیر واقعی نسبت به نتایج آن داشته‌اند. نتایج بوتاکس معجزه‌آسا نخواهد بود زیرا تزریقات نمی‌توانند باعث شگفتی و معجزه روی صورت شوند. با این حال، بوتاکس می‌تواند چین و چروک را برطرف کند و جذابیت چهره را افزایش دهد تا از پیری جلوگیری نماید. از نظر پزشکی، از تزریق بوتاکس برای درمان مشکلاتی نظیر تنبلی چشم، اختلالات عصبی و همچنین اسپاسم صورت استفاده می‌شود. در روش‌های زیبایی، از بوتاکس برای صاف کردن خطوط اخم و جلوگیری از علائم پیری از طریق فلج یا تضعیف ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد چین و چروک در پوست می‌شوند، استفاده می‌شود. نتایج تا شش ماه به طول می‌انجامد و باید به مرور زمان تکرار شود تا نتایج خود را حفظ کنند.

خطرات تزریق بوتاکس

تزریق Botox از طریق فلج کردن موقت عضلات باعث می‌شود صورت جوان‌تری داشته باشید. اگر از بوتاکس معتبر و باکیفیت استفاده نشده و یا اینکه متخصص دوز Botox را به درستی تشخیص ندهد می‌تواند عواقب جدی همانند فلج همیشگی عضلات را به همراه داشته باشد.

عوارض تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی

بروز عوارض طبیعی ناشی از تزریق Botox
  • التهاب و ورم و کبودی به مدت چند روز
  • احساس سردرد به صورت موقت
  • حالت تهوع برای افرادی که اولین بار است تزریق را انجام می‌دهند.
عوارض ناشی از استفاده از بوتاکس بی‌کیفیت
  • ایجاد مسمومیت در بدن
  • بروز واکنش‌های آلرژیک
  • آسیب‌های بافتی همانند افتادگی پلک

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس | لیزر جای جوش و لک در تهران

اثرات جانبی طولانی مدت و عوارض جانبی بوتاکس

تزریق ممکن است علائمی مانند آنفولانزا را به همراه داشته باشد که همراه با حالت تهوع و سردرد است. ممکن است درد صورت و ضعف عضلات وجود داشته باشد که در بعضی مواقع باعث افتادگی پلک‌ها شده و باعث ایجاد دو بینی نیز می‌گردد. همچنین در محل تزریق، کبودی و ورم نیز رویت خواهد شد.

این عوارض جانبی پس از مدتی از بین ‌می‌روند. عوارض بوتاکس ممکن است بلافاصله نشان داده نشود اما طولانی مدت ظاهر شوند و همچنین می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در ادامه برخی از عوارض جانبی طولانی مدت و احتمالی بوتاکس آورده شده است:

ضعف عضلات

ضعف عضلات منجر به فلج می‌شود. براساس تحقیقات FDA و تحقیقات پزشکی، تزریق بوتاکس باعث می‌شود که عملکرد‌های ماهیچه‌ای متوقف شود تا علائم پیری را متوقف کرده و این در طولانی مدت باعث می‌شود افراد از دست دادن کنترل عضلات و همچنین کاهش قدرت در ناحیه عضله‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده است را تجربه کنند. با گذشت زمان، تزریق مکرر بوتاکس به ناحیه خاصی از بدن نیز می‌تواند باعث فلج دائمی عضله شود.

گسترش سموم در بافت‌ها

این مورد تقریباً یکی از مهمترین و خطرناکترین عوارض استفاده از تزریق بوتاکس است. سموم می‌توانند در بافت‌های اطراف پخش شوند و این می‌تواند عواقب بدی را به همراه داشته باشد. اگر چه شیوع سموم در روش‌های زیبایی مشاهده نشده است اما گاهی اوقات اتفاق می‌افتد.

عکس‌العمل‌های آلرژیک

برخی از افراد که به طور منظم تحت درمان با بوتاکس قرار می‌گیرند، از تجربه واکنش‌های آلرژیک شکایت کرده‌اند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

تحریک در چشم

درمان با بوتاکس به صورت طولانی مدت در نزدیکی منطقه اطراف چشم، می‌تواند برخی عوارض جانبی مربوط به چشم را ایجاد کند. بدین ترتیب چشم‌ها می‌توانند تحریک شده یا کاملاً خشک شوند. افراد همچنین از ایجاد تاری دید یا افتادگی پلک به همراه تورم خبر داده‌اند.

کهیر، درد قفسه سینه، مشکل در تنفس، خونریزی غیرطبیعی، ضربان قلب غیر طبیعی، تشنج، تغییر گفتار و خونریزی از محل تزریق، از جمله عوارض بوتاکس در طولانی مدت هستند که در صورت عدم توجه یا عدم درمان نیز می‌تواند آسیب زننده باشند. هر چند این عوارض بسیار نادر هستند ولی باید فوراً با پزشک در میان گذاشته شوند.

تزریق بوتاکس برای چندین دهه با خیال راحت و با موفقیت استفاده شده و عوارض بوتاکس معمولاً است که طی چند روز از بین ‌می‌روند. با وجود اثرات طولانی مدت، بوتاکس روشی مطمئن برای به حداقل رساندن علائم پیری و تقویت ویژگی‌های خاص و زیبای صورت است. به طور خلاصه، مهم است که افراد در انتخاب پزشکی که مهارت کافی دارد برای کاهش عوارض دقت کنند. همچنین پزشکان انتظارات مراجعین خود را مدیریت کنند و آگاهی‌های لازم را راجع به این نوع تزریق به فرد بدهند. تمام این موارد در کنار هم باعث می‌شوند که تزریق به شکل اصولی انجام شود، اثرات و نتایج به شکل بهینه خود را نشان دهد و عوارض جانبی تنها در مدت نقاهت روی داده و بعد از آن‌ها شاهد حضور و دوام اینگونه عوارض نبود.


بیشتر بخوانید :

جای جوش پس از لیزر

آیا لیزر بیکینی باعث نازایی میشود؟

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24