تاثیر انواع کرم بر پوست –  بخش نخست

تاثیر انواع کرم بر پوست – بخش نخست

بررسی تاثیر انواع کرم بر پوست

معمولا پزشکان و متخصصین پوست در مورد کرمهای مناسب برای پوست مورد سوال واقع میشوند. در این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین مرکز لیزر جای جوش در تهران تاثیر انواع کرم بر پوست را مورد بررسی قرار می دهیم.

تلاش برای عرضه روش های درمانی

دغدغه بسیاری از افراد بخصوص بانوان اینست که از کرمهای مناسب و موثر برای پوست استفاده کنند .در بازار وسیع و پرسود تجارت کرمهای پوستی حجم عظیمی از تبلیغات گسترده در مورد کرمها و نیز تنوع بیش از اندازه ای از این کرمها با نامهای مختلف ،مارکهای گران قیمت،بسته بندیهای شکیل،ادعاهای فریبنده وجود دارد. تقاضای موجود برای مصرف این کرمها و عرضه متنوع محصولات در بسیاری از موارد باعث سردرگمی مصرف کنندگان میشود و آنهارا با این سوال مواجه میکند که کدامیک از این کرمها برای پوست مناسب تر و اثربخش تر میباشد.وبرای یافتن پاسخ متخصصین پوست را مورد سوال قرار میدهند.

در اینجا سعی بر آنست به طور ساده و خلاصه اصول کلی در مورد استفاده از این کرمها شرح داده شود.قبل از هرچیز بایستی توجه داشت قیمت فراورده های پوستی همیشه با کيفيت آن فراورده مرتبط نيست به این معنی که الزاما کرمهای با قیمت های بالاتر مرغوب تر و موثر تر نمیباشند .وگاها کرمهای با قیمت های پایینتر اثر مطلوبتری ایجاد میکنند.نکته بسیار مهم دیگر اینست که اصولا میزان اثر بخشی فراورده های موضعی در حیطه زیبایی بیشتر محافظتی و پیشگیری است نه درمانی و تغییر پوست.

به عبارت دیگر اثر بخشی کرمها در حیطه زیبایی بسیار محدود موقت و قابل چشم پوشی است .و به همین علت است که اکثر مصرف کنندگان به هدفشان در استفاده از کرمها نمیرسند .در اینجا به بعضی ازانواع کرمهای پوستی و اثر بخشی انان اشاره میگردد.

محصولات آرایشی

این کرمها و محصولات جنبه پوششی وآرایشی دارند .اثر درمانی و پیشگیری معمولا ندارند. پزشکان در تجویز این نوع کرمها نقشی ندارند .اکثرا در فروشگاههای لوازم آرایشی و بهداشتی عرضه میشوند.استفاده از آنها بر اساس سلیقه و فرهنگ مصرف کنندگان متفاوت است.با توجه به وجود انواع تقلبی آنها در بازار بایستی از اصالت آنها مطمئن بود و به وجود برچسب هولوگرام و شماره ثبت وزارت بهداشت بر روی آن دقت کرد و آنها را از مراکز توزیع مجاز تهیه نمود.

روش های مراقبت از پوست چرب | لیزر جای جوش و لک در تهران | دکتر مهدی سبکتکین

کرم های ضد آفتاب

در واقع در بین محصولات پوستی آنچه که بیش از همه درمورد استفاده از آن برای عموم توافق وجود دارد کرمهای ضد آفتاب است .این کرمها مانع اثرات دراز مدت نور آفتاب برروی پوست میشوند بنابراین میتوانند باعث پیشگیری از پیری پوست،ایجاد چین و چروک و لک و سرطانهای پوستی شوند .پزشکان بر اساس نوع پوست بیمار معمولا انواعی از این کرمها را برای بیماران تجویز میکنند.

نقش ضد آفتاب در پوست را میتوان به نقش زدن مسواک و خمیر دندان در پیشگیری از پوسیدگی دندان تشبیه نمود.همچنانکه در مورد زدن مسواک نوع خمیر دندان از درجه چندم اهمیت قرار دارد ،در مورد ضد آفتاب نیز آنچه مهم است استفاده از ضد آفتاب به میزان کافی میباشد و از لحاظ اثر بحشی ومیزان محافظت در برابر آفتاب ،ضد آفتابها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند .به عنوان مثال بر خلاف تصور رایج ضد آفتاب با spf=90 سه برابر ضد آفتاب باspf=30 محافظت ایجاد نمیکند و این تفاوت در حد 3-2 درصد میاشد .بنا بر این از لحاظ پزشکی و علمی الزاما مارک خاصی از ضد آفتابها اثر بخشی و محافظت بیشتری از سایر انواع نحواهند داشت.

نکته دیگر اینست هرچند ضد آفتابهایی مخصوص دور چشم در بازار وجود دارد ،اما میتوان از ضد آفتابهای معمولی نیز برای این ناحیه استفاده نمود به شرط اینکه کرم وارد مخاط چشم نگردد.

کرم های مرطوب کننده

این کرمها برای برطرف کردن خشکی پوست کاربرد دارند .واز آنجائیکه خشکی پوست میتواند باعث مشکلاتی مانند احساس ناخوشایند ،خارش ،سوزش و اگزماهای پوستی شودبنابراین استفاده از این کرمها بخصوص در افراد داری مشکل خشکی پوست توصیه میشود.بهتر است این کرما موقعی مصرف شوند که پوست با آب مرطوب شده باشد.

انواع کرمهای مرطوب کننده و چرب کنندهدر بازار وجود دارد.یکی از موثرترین آنها وازلین است .برخلاف تصور عمومی وازلین باعث تیرگی پوست نمیشود وتنها ایراد آن چرب بودن و براق بودن آن است که ممکن است این حالت برای بعضی افراد بخصوص در ناحیه صورت مطوب نباشد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین – لیزر جای جوش در تهران “

کرم های ضد لک

جنبه دارویی دارند و بهتر است با توجه به نوع لک و نوع پوست توسط پزشک تجویز شوند.

کرم های لایه بردار

این کرمها معمولا حاوی ترکیباتی با غلظت های مشخصی از اسیدهای میوه یا ترکیبات ویتامین آ هستند که در دراز مدت میتوانند اثرات محدودی را در کاهش چینهای ریز یا لکه های پوستی داشته باشند .این کرمها تاثیری بر روی چینهای عمیق یا چینهای ناشی از حرکت (مانند چین خنده یا خط اخم)ندارند .بهتر است این کرمها نیز توسط پزشکان تجویز شوند.


مطالب پیشنهادی جهت مطالعه بیشتر:

نحوه لایه برداری پوست با لیزر

عوارض نور آفتاب برای پوست

تکنولوژی آر اف و جوانسازی پوست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24