درمان برجستگی ناخن

درمان برجستگی ناخن

درمان برجستگی ناخن

درمان این عارضه بر اساس علت زمینه‌ای برآمدگی ناخن خواهد بود.

برجستگی های ناخن اغلب نشانه یک بیماری زمینه ای است. که در این صورت درمان معمولاً بر حل مشکلی که باعث ظاهر شدن برجستگی های ناخن می شود متمرکز است.

بنابراین اگر یک بیماری پوستی مانند اگزما باعث ایجاد برجستگی در ناخن های دست شود، پزشک سعی می کند با تجویز درمان های موضعی علائم اگزما را کاهش دهد. با انجام این کار، سلول‌هایی که رشد ناخن را کنترل می‌کنند، بهبود می‌یابند که به ناپدید شدن برآمدگی‌ها کمک می‌کند.

علاوه بر این مصرف مکمل های آهن یا روی با راهنمایی پزشک ممکن است در صورت کمبود موثر باشد. با این حال، چندین ماه طول می کشد تا ناخن های شما رشد کنند و زمان می برد تا تغییری در ناخن های خود مشاهده کنید.

اگر خطوط Beau ناشی از یک بیماری در گذشته باشد، خطوط باید به تدریج رشد کنند. اما اگر همچنان خطوط جدید Beau را دریافت می کنید، به پزشک اطلاع دهید. خطوط مکرر Beau می تواند نشانه ای از این باشد که شما به بیماری مبتلا هستید که مدام رشد ناخن ها را مختل می کند.

برای درمان برآمدگی ناخن در خانه چه می توان کرد؟

اگر پزشک هر گونه بیماری زمینه ای را رد کرده است، می توانید برآمدگی ناخن را با مراقبت های خانگی درمان کنید. اگر چه در این حالت ممکن است برجستگی ها به طور کامل از بین نروند، اما می توانید ظاهر ناخن های خود را بهبود ببخشید اگر دستورالعمل های زیر را رعایت کنید:

  • ناخن های خود را نجوید و کوتیکول های خود را نبرید.
  • از یک بافر ناخن برای صاف کردن سطح ناخن های خود استفاده کنید.
  • ناخن‌های دست‌تان را با حالت خمیده کوتاه کنید و ناخن‌های پا را مستقیماً از روی آن‌ها کوتاه کنید.
  • هنگام کار با مواد شیمیایی مانند پاک کننده های خانگی از دستکش هایی استفاده کنید که از دستان شما محافظت می کند.
  • از مانیکور، ناخن مصنوعی یا اکریلیک استفاده نکنید. استفاده مداوم از این درمان ها می تواند ناخن ها را ضعیف یا خشک کند.
  • برای از بین بردن خشکی پوست یا اگزما، روزانه به ناخن ها و کوتیکول های خود مرطوب کننده بزنید. هنگام خواب، یک کرم پوست به دستان خود بمالید و دستکش های نخی نازک برای خواب بپوشید. همچنین می توانید یک کرم به پاهای خود بزنید و جوراب نخی بپوشید. اگر دیابت یا نوروپاتی دارید ، با پزشک در مورد مراقبت از پا مشورت کنید.

درمان برجستگی ناخن | لیزر جای جوش و لک در تهران
لیزر جای جوش در تهران

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین، لیزر جای جوش در تهران

چگونه می توان از برجستگی های ناخن جلوگیری کرد؟

اگرچه همه افراد با بالا رفتن سن دچار برجستگی در ناخن های خود نمی شوند، اما متأسفانه هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از بروز آنها وجود ندارد. پیروی از یک رژیم غذایی متنوع و مناسب ممکن است گامی مثبت در جهت تامین سوخت مورد نیاز بدن برای ایجاد ناخن های قوی و سالم و جلوگیری از برآمدگی ناخن باشد.

آیا کمبود ویتامین یا مواد معدنی باعث ایجاد برجستگی در ناخن ها می شود؟

برخی از کمبودهای غذایی می تواند باعث تغییر در ناخن ها شود. به عنوان مثال کمبود روی می تواند باعث ایجاد خطوط Beau و لکه های سفید روی ناخن ها و کمبود آهن باعث برجستگی عمودی ناخن و کویلونیشیا (ناخن قاشقی) شود. ناخن های قاشقی در وسط فرورفتگی دارند، مثل اینکه مرکز ناخن بیرون زده باشد. به گونه ای که ممکن است بتوانید یک قطره آب را روی ناخن خود نگه دارید.

 


مطالب پیشنهادی:

علل انواع برجستگی روی ناخن

علل و علائم لکه سفید روی ناخن و درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24