درمان کک و مک در صورت

درمان کک و مک در صورت

رفع و درمان کک و مک در صورت چگونه است؟

کک و مک‌ها لکه‌هايي تيره رنگ و دايره‌ای شکل بر روي پوست هستند که قطر آنها مي‌تواند تا حدود ۵ ميلي‌متر باشد. اين لکه‌ها معمولاً بر روي لايه سطحي پوست و اغلب در مناطقي از بدن مانند صورت، شانه‌ها و دست‌ها که بيشتر در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرند، به وجود مي‌آيند. لکه‌هاي کک و مک معمولاً در افرادی که پوست روشن دارند و پوست آنها در اثر آفتاب به سادگی دچار سوزش و تیرگی می‌شود، به وجود می‌آید. اين لکه‌ها معمولاً بعد از قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب، تیره‌تر و برجسته‌تر می‌شوند و از طرفی در ماه‌های زمستان کم‌ رنگ شده و کمتر قابل مشاهده هستند. در این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران به درمان کک و مک در صورت و تفاوت های کک با لک و خال را مورد بررسی قرار میدهیم.

کک و مک چگونه به وجود می‌آید؟

کک و مک‌ها در نتیجه ساخته شدن رنگدانه ملانین به مقدار بیشتر از حد معمول در بعضی از نقاط پوست ایجاد می‌شوند و بعد از به وجود آمدن آن‌ها، سلول‌های رنگدانه‌ای یا همان ملانوسیت‌ها دیگر تکثیر نمی‌شوند. خودداری از قرار گرفتن در معرض آفتاب، محافظت از پوست در زمان مواجهه با نور خورشید و استفاده مداوم از کرم‌های دارای خاصیت حفاظتی در برابر پرتوهاي ماوراء بنفش می‌تواند باعث پیشگیری از به وجود آمدن کک مک و یا کاهش شدت آن در افراد مبتلا گردد.

مطلب پیشنهادی : اهداف لیزر جای جوش و لک

انواع کک و مک

کک و مک ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

  1. نوع متوالی از آن ها که برای افراد زیادی اتفاق می افتد و ناشی از نور خورشید است و بیشتر روی صورت، پشت دست ها و بالاتنه به وجود می آید. کسانی که رنگ پوست و موی روشنی دارند سریع تر از بقیه دچار این عارضه می گردند.
  2. نوع دیگر آن لک های قهوه ای رنگی هستند که در بزرگسالی (40 سالگی به بعد) ایجاد می شوند. هردو نوع آن ممکن است از نظر ظاهری مشابه یکدیگر باشند اما از نظر گسترش و پراکندگی با هم متفاوت هستند.

راز زیبایی زنان بدون آرایش | لیزر جای جوش و لک

شرایط محیط زندگی و ژنتیک فرد احتمال افزایش یا کاهش کک و مک را تغییر می دهد. در بعضی افراد ژن خاصی معروف به MC1R وجود دارد که خود به خود در بدن تولید ملانین را تغییر می دهد و موجب بروز این عارضه می شود. این ژن بر روی همه افراد یکسان عمل نمی کند.

تفاوت بین کک و مک و لک چیست؟

در حقیقت هردو بر اثر تغییر فعالیت ملانین ها رخ می دهند. ولی لک ها گاهی پوسته پوسته می شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

تفاوت بین کک و مک و خال چیست؟

خال ها لزوما بر اثر نور آفتاب به وجود نمی آیند و به عنوان ضایعه پوستی شناخته می شوند. با این حال خال هم مانند کک و مک در افرادی که پوست روشنی دارند بیشتر بروز می کند. همچنین خال ها اشکال متنوعی دارند. فقط برخی از آن ها مشابه کک ومک هستند.

درمان کک و مک

کک و مک به خودی خود هیچگونه مشکلی برای درمان ندارد. اما در جهت رفع هرگونه نگرانی می توانید برای بررسی به پزشک مراجعه کنید و یا حتی درمان های لیزری برای رفع و بهبود آنها ها از نظر زیبایی انجام دهید.

درمان‌ها
  • لیزر درمانی
  • کرایوتراپی (منجمد کردن)
  • لایه‌برداری با مواد شیمیایی
  • استفاده از کرم‌های حاوی ترتینوئین یا هیدروکوئینون

 


بیشتر بخوانید :

پیشگیری و کاهش ایجاد منافذ باز در پوست

پیشگیری از سیاهی و تیرگی دور چشم

روش‌های درمانی سیاهی و تیرگی دور چشم

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24