فواید زعفران برای پوست

فواید زعفران برای پوست

بررسی فواید زعفران برای پوست

زعفران به دلیل داشتن ترکیبات گیاهی و آنتی اکسیدان دارای خواص بسیار مفیدی برای انواع پوست است. در این مقاله سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران، فواید زعفران برای پوست را مورد بررسی قرار می دهیم.

محافظت در برابر اشعه UV آفتاب

وقتی صحبت از سلامت پوست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید یکی از بهترین کارهایی است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید انجام دهید. بسیاری از بیماری های پوستی ناشی از قرار گیری مستقیم پوست بدن در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید هستند. اشعه ماوراء بنفش که در حدود 3 درصد از نور خورشید را تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث آفتاب سوختگی، التهاب و قرمز شدن پوست بدن شود.

همچنین اشعه ماوراء بنفش باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. رادیکال های آزاد به ساختار DNA پوست آسیب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانند و باعث استرس اکسیداتیو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. رادیکال های آزاد خاصیت ارتجاعی پوست را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند، باعث تولید لکه های قهوه ای بر روی پوست بدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و از همه بدتر اینکه روند پیری پوست را تسریع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. زعفران دارای یک ترکیب فعال و محلول در آب به نام کروسین است. کروسین باعث تولید رنگ زرد و طلایی در گیاه زعفران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

اهمیت کراسین در زعفران به حدی زیاد است که برای تعیین عیار زعفران مقدار کراسین را در کلاله گل های زعفران اندازه گیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. بررسی ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که کروسین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که با خنثی کردن رادیکال های آزاد، استرس اکسیداتیو را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. همچنین بررسی ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که کروسین در برابر اشعه ماوراء بنفش (UVA) که مسئول پیری زودرس پوست است، از بدن محافظت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

مقابله با التهاب

التهاب در بسیاری از موارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ناشی از استرس اکسیداتیو باشد. التهاب ریشه بسیاری از بیماری ها از جمله انواع مشکلات پوستی است. خواص آنتی اکسیدانی کروسین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به کاهش استرس اکسیداتیو و تسکین التهاب بدن کمک کند. نقش مهم دیگر کروسین این است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پروتئین های التهابی مختلف را در بدن سرکوب کند. یکی از بیماری هایی که باعث التهاب در بدن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود درماتیت آتوپیک است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ بر روی حیوانات انجام شد، نشان داد که کروسین باعث بهبود درماتیت آتوپیک در موش ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

ترکیب فعال موجود در زعفران که کراسین نام دارد، به بهبود سریع زخم های پوستی کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بهبود سریع زخم کلید سلامت پوست است. بنابراین مصرف زعفران در حد اعتدال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند خطر ابتلا به عوارض درماتیت آتوپیک از جمله عفونت های پوستی و باقی ماندن جای زخم ها را کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

امروزه کرم حاوی عصاره زعفران تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. مصرف این کرم ها که به صورت موضعی بر روی پوست به کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند، رشد سلول های پوست را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. رشد سلول های جدید برای بستن زخم ها ضروری است. محققان مصرف این کرم را به دلیل خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی زعفران برای رفع مشکلات پوستی بسیار موثر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دانند. همچنین بررسی ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که زعفران با افزایش تکثیر سلولی، ترمیم زخم را تحریک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما این فواید نقش زعفران در بهبود زخم های پوستی را نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

مراقبت صحیح از پوست | لیزر جای جوش و لک در تهران

کاهش هایپرپیگمانتاسیون

هایپرپیگمانتاسیون زمانی رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که قسمت هایی از پوست شما تیره تر از پوست اطراف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این تیرگی ممکن است به صورت کانونی در یک قسمت از پوست ایجاد شود و گاهی نیز ممکن است به صورت پراکنده در قسمت های مختلف پوست دیده شود. هایپرپیگمانتاسیون ناشی از تولید رنگدانه اضافی یا ملانین در پوست است و معمولا باعث التهاب پوستی در افراد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این احتمال وجود دارد که به دلیل باقی ماندن جای زخم، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تغییرات هورمونی دچار هیپرپیگمانتاسیون شوید. بررسی ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که ترکیبات فعال زعفران، از جمله کروسین، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تولید ملانین اضافه در پوست را کاهش دهد. این ترکیبات با سرکوب تیروزیناز، آنزیمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ که برای تولید ملانین ضروری است، کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

آیا روغن زعفران فوایدی دارد؟

روغن زعفران مانند ادویه خشک شده از گل C. sativus به دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. در این روش روغن زعفران از کلاله های موجود در وسط گل استخراج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. روغن زعفران نیز حاوی کروسین است، ترکیب فعالی که مسئول خواص درمانی در گیاه زعفران است. بنابراین، مصرف روغن زعفران برای بهبود زخم های پوست فوائد زیادی دارد.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

ادعاهای اثبات نشده برای زعفران

از نظر مراقبت از پوست، برخی از تصورات اشتباه در مورد زعفران وجود دارد که از نظر علمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ رد شده است. بنابراین در صورتی که از زعفران به دلیل خواص درمانی آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید، باید نکات زیررا در نظر داشته باشید:

پوست را آبرسانی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند

برای داشتن یک پوست سالم و شاداب، باید با استفاده از انواع کرم یا لوسیون ها پوست بدن را به صورت روزانه آبرسانی کنید. یکی از کرم هایی که ممکن است افراد برای مرطوب کردن پوست خود از آن استفاده کنند، کرم زعفران است. در واقع بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که زعفران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پوست را آبرسانی و مرطوب کند.

بررسی ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که این فکر از نظر علمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هیچ گونه پایه و اساسی ندارد. در یک آزمایش، به مدت سه ماه لوسیون حاوی زعفران برای استفاده موضعی به گروهی از افراد داده شد. در طول این مدت گروهی دیگر لوسیون بدون زعفران دریافت کردند. پس از گذشت سه ماه محققان هیچ تفاوتی در رطوبت پوست بین دو گروه پیدا نکردند و در نتیجه مشخص شد که زعفران فاقد فواید آبرسانی است.

با آکنه مبارزه نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند

از نظر تئوری، خواص ضد التهابی و ترمیم زخم زعفران می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به صورت غیر مستقیم به درمان آکنه کمک کند. بررسی ها نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که زعفران دارای خواص ضدباکتریایی است. اما نکته مهم این است که زعفران باعث از بین رفتن باکتری های موجود در غذا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و در از بین بردن باکترهایی که باعث آکنه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، هیچ گونه تاثیری ندارد. قبل از اینکه زعفران به عنوان یک درمان آکنه در نظر گرفته شود، به تحقیقات دقیق تری نیاز است.


مطالب پیشنهادی برای مطالعه:

رایج ترین ضایعات پوستی

درمان‌های ضایعات پوستی روی کمر

عوارض جانبی کول‌ اسکالپتینگ

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24