شایع ترین مشکلات پوستی بعد از بارداری و زایمان

شایع ترین مشکلات پوستی بعد از بارداری و زایمان

شایع ترین مشکلات پوستی بعد از بارداری و زایمان

بارداری و زایمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به بروز برخی عوارض پوستی در زنان شود، از جمله:

  • ملاسما

    ملاسما که گاهی به آن “ماسک بارداری” نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند، وضعیتی است که باعث ایجاد لکه های تیره روی پوست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. معمولاً چند ماه پس از زایمان خود به خود از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. با این حال، برخی از زنان به دنبال راهکارهایی برای درمان این وضعیت هستند تا بهبودی خود را تسریع ببخشند. کارشناسان توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که اسید آزلائیک ماده ای است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به بهبود ملاسما کمک کند و همچنین به طور کلی برای شیردهی بی خطر است. اسید آزلائیک یک ماده طبیعی است که در گیاهان و مخمرهای مختلف یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تولید ملانین را کاهش دهد، به همین دلیل برای شرایطی مانند ملاسما مفید است.

  • ترک های پوستی

    مانند ملاسما، ترک های پوستی یکی دیگر از عوارض شایع دوران بارداری هستند. در حالی که ممکن است بلافاصله پس از تولد مانند رگه های قرمز بروز پیدا کنند، اما به مرور زمان محو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و به رنگ سفید در می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) بیان می‌کند که هیچ روش مبتنی بر داده‌ها برای جلوگیری از ترک‌های پوستی یا از بین بردن آن‌ها وجود ندارد، اما مهم است که ناحیه‌ای را مرطوب نگه دارید زیرا پوست در محل کشیدگی ممکن است خشک شود و خارش ایجاد کند.

برخی افراد روغن نارگیل را به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی و ایمن در شیردهی برای پوست های خشک و ترک های پوستی توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. دیگر گزینه های ایمن و موثر ایمن برای شیردهی شامل کره کاکائو و روغن ویتامین E است.

شایع ترین مشکلات پوستی بعد از بارداری و زایمان | لیزر جای جوش و لک در تهران
لیزر جای جوش در تهران

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین، لیزر جای جوش در تهران

  • آکنه پس از زایمان

    عدم تعادل هورمونی پس از زایمان و شیردهی، در بسیاری از زنان ممکن است منجر به بروز آکنه و حتی تشدید آن شود. کارشناسان توصیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند محصولاتی را با نیاسینامید به عنوان یک گزینه تسکین دهنده امتحان کنید. نیاسینامید اغلب در کرم ها و سرم های تجاری یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. نیاسینامید آکنه را درمان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، اما یک مشتق ویتامین B و دارای خواص ضد التهابی است که در پوست های مستعد آکنه، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند التهاب را کاهش دهد. اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید از داروهای تجویزی برای آکنه استفاده کنید، باید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا همه داروها در دوران شیردهی ایمن و مناسب نیستند.


مطالب پیشنهادی:

تغییرات پوستی در بارداری

لیزر موهای زائد در دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24