تشخیص علائم بیماری پمفیگوس

تشخیص علائم بیماری پمفیگوس

روش های تشخیص علائم بیماری پمفیگوس

بیماری پمفیگوس یک بیماری تاولی داخل اپیدرمی خود ایمنی ، نادر و کشنده است که پوست و غشای مخاطی را گرفتار می سازد. اتوآنتی بادیهای lgA موجود در گردشی که با سطح کراتینوسیتها وارد واکنش می شوند. اتصالات بین سلولهای اپیدرمی را تخریب کرده تاول ایجاد می کنند. در این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک در تهران تشخیص علائم بیماری پمفیگوس را مورد بررسی قرار می دهیم.

این بیماری با دو نوع از هاپلوتایپهای DQ8 و HLA-DR4 مرتبط است که به طور عمده در بیماران یهودی و همین هاپلوتایپها به همراه DQ5 و DR6 در بیماران غیر یهودی هم قابل مشاهده است .سن متوسط شروع بیماری دهه ششم است .Lever ، پمفیگوس را به دو دسته طبقه بندی می کند :

مفیگوس ولگاریس که پمفیگوس وژتان واریانی از آن در نظر گرفته می شود و پمفیگوس ولگاریس که پمفیگوس وژتان واریانی از آن در نظر گرفته می شود و پمفیگوس فولیاسه که همراه با پمفیگوس اریتما تو فرم لوکالیزه ی بیماری را نشان می دهند .شصت و یک در صد از بیماران یک نئوپلاسم سیستم ایمنی دارند .

روش های تشخیص پمفیگوس

بیوپسی پوستی جهت مطالعه با میکروسکوپ نوری :

بیوپسی منگنه ای ۳ تا ۴ میلیمتری از یک وزیکول کوچک مجاور تاول که در مراحل اولیه شکل گیری قرار دارد نشان دهنده ی موارد زیر خواهد بود : تاول بزرگ داخل اپیدرمی ، آکانتولیز و ارتشاح خفیف تا متوسط ائوزینوفیلها.

تشخیص و درمان آکنه کیستیک | لیزر جای جوش و لک در تهران

ایمونوفلوئورسانس مستقیم پوست :

انجام دو بیوپسی توصیه می شود :

نمونه اول بیوپسی باید از لبه ی یک ضایعه تازه و دومی از ناحیه طبیعی مجاور برداشته شوند. تهیه دو بیوپسی به ویژه در ارزیابی ضایعات دهانی مفید است زیرا سطح محلهای ضایعه دار اغلب ساییده و برهنه شده است. نمونه ها در ظرف های حمل و نقل موجود در آزمایشگاه های تخصصی کل کشور گذاشته می شود و برای انتقال این نمونه ها نیازی به یخچال نیست. lgA و در بیشتر موارد c3 درمحل ماده ی بین سلولی اپیدرم یافت می شوند.

ایمونوفلوئورسانس غیر مستقیم :

بیماران مبتلا به پمیفیگوس فولیاسه ، آنتی بادی هایی با ترکیب سه پلی پپتید ۲۶۰ کیلودالتونی ، ۱۶۰ کیلودالتونی و ۸۵ کیلودالتونی داند .بیماران مبتلا به پمفیگوس ولگاریس آنتی بادیهایی با ترکیب پلی پپتیدهای ۲۱۰ کیلودالتونی ، ۱۳۰ کیلودالتونی و ۸۵ کیلودالتونی دارند .آنتی بادیهای سرمی lgG را می توان با رنگ آمیزی ایمونوفلوئور سانس غیر مستقیم نشان داد که در تمامی اشکال پمفیگوس حقیقی در حدود ۷۵ درصد بیمارانی که بیماری فعال داند ظاهر می شوند.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین لیزر جای جوش و لک در تهران

با آزمایش بر روی دو سوبسترای بافتی در ۹۰ درصد موارد می توان آنتی بادی های پمفیگوس فولیاسه و واریانهای آن افتراق داد. در این موارد عیار آنتی بادی ها در مورد هر دو سوبسترا گزارش می شود. در بیشتر موارد سطح آنتی بادی lgG در گردش ، علیه ماده ی بین سلولی ، با افزایش در دوره های فعالیت بیماری را منعکس می سازد. آزمایش های دوره ای به منظور شناسایی تغییرات عیارها ، در ارزیابی سیر بالینی بیماری مفیدند. آزمایش سرم باید تا زمان پسرفت هر ۲ تا ۳ هفته و پس از آن هر ۱ تا ۶ ماه انجام شود.


بیشتر بخوانید :

درمان منافذ باز پوست با لیزر CO2

نکات مراقبتی پیلینگ پوست

درمان مشکلات پوستی با میکرودرم

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24