لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد | مراقبت های قبل و بعد از آن

در حال حاضر لیزر بهترین روش درمان برای موهای زائد به شمار می رود. و برای موهای زائد تمام بدن و برای تمام سنین قابل استفاده است . لیزر از سال ها قبل توسط سازمان FDA امریکا برای این منظور مورد تائید قرار گرفته است .در این مطلب از سایت دکتر مهدی سبکتکین متخصص لیزر جای جوش و لک به نکات مهم در انجام لیزر موهای زائد، مراقبت های قبل و بعد از آن میپردازیم.

نکات مهم درانجان لیزر موهای زائد

  1. برای کاهش موهای ناخواسته در هر یک از مناطق بدن لازم است لیزر در جلسات متعدد درمان تکرار شود . تعداد دفعات درمان در افراد مختلف متفاوت است تعیین میزان جلسات درمان توسط پزشک مقدور نمی باشد .
  2. هدف نهایی از درمان ,کاهش موهای ضخیم منطقه مورد درمان است . از بین بردن کامل و دائمی همه موها امکان پذیر نمی باشد .
  3. در تعداد کمی از افراد پوست منطقه مورد درمان ممکن است موقتاً کم رنگ تر و یا پر رنگ تر گردد. این تغییرات رنگ معمولاً بعد از چند هفته تا چند ماه به حالت طبیعی خود باز می گردد .
  4. در هنگام درمان با لیزر در منطقه مورد درمان سوزش و یا درد قابل تحمل ایجاد می گردد . در تعداد کمی از افراد سوزش و حساس شدن منطقه مورد درمان ممکن است تا ۲۴ ساعت ادامه یابد .
  5. در تعداد کمی از افراد با پوست حساس , امکان ایجاد تاول و حتی دلمه (کراست) در ناحیه مورد درمان وجود دارد که در مدت چند روز تا یک هفته از بین می رود .
  6. در تعداد معدودی از بیماران به دنبال عفونت و یا تاول در منطقه مورد درمان , اسکار ظریفی در بعضی از نقاط ممکن است ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی : دلایل ایجاد ترک پا و درمان آن

مزایا و عوارض لیزر

مزایای لیزر به روش های دیگرآن است که درد چندانی ندارد. بسیار سریعتر از روش های فیزیکی دیگر مثل الکترولیز قابل انجام است. و احتمال بروز جوشگاه یا تغییر رنگ بدنبال آن بسیار اندک است. در عین حال لیزر محدودیتهایی هم دارد. مهمترین نکته آن است که لیزر فقط روی موهای در حال رشد تأثیر میگذارد. و از آنجایی که در هر لحظه از زمان فقط درصدی از موها در حال رشد هستند. و بقیه در مرحله استراحت می باشند. تنها درصدی از موها با هر بار انجام لیزر از بین می رود . به همین منظور غالباً جلسات متعددی برای انجام لیزر لازم است و معمولاً فواصل این جلسات می بایست حدود ۴ هفته باشد. نکته دیگرآن است که پاسخ افراد مختلف به لیزر متفاوت است و همه افراد بطور یکسان پاسخ نمی دهند .

عوارض لیزر بسیار نادر هستند , گهگاه قرمزی , ایجاد شدن دلمه و تغییر رنگ های مختصری در محل لیزر ایجاد می شود که غالباً به سرعت از بین میروند. برای کاستن این عوارض , بهتر است از ۲ تا ۴ هفته قبل از لیزر تا چند هفته بعد از آن از قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب پرهیز کرده. و در تمام این مدت از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

چه کسی کانديد خوب برای درمان با ليزر است؟

چون انرژی نور توسط رنگدانه پوستی بنام ملانين جذب ميشود. افرادی که دارای موهای تيره و خشن و دارای پوستی روشن هستند بهترين انتخاب برای درمان با ليزر ميباشند. افرادی که پوست تيره دارند چون ملانين پوستی در جذب انرژی نور ليزر با ملانين مو رقابت ميکند. در نتيجه انرزی رسيده به مو کمتر از حد معمول است. و اثر ليزر نيز به مراتب کمتر است و در اين افراد احتمال صدمه پوستی توسط ليزر بالا است.

تا کنون افرادی که پوست تيره داشتند. جهت ليزر مورد توجه قرار نميگرفتند ولی با دستگاه ليزر با سيستم خنک کنندگی بسیار عالی و پالس زمانی طولانی جهت خنک شدن پوست ٬ اين امکان بوجود آمده که اين افراد نيز از درمان با ليزر سود ببرند. دراافراد با موی روشن و سفيد اثر ليزر به مراتب کمتر است و باید با الکتروليز موها را از بين برد. ولی در افرادی که دارای مقداری ملانين در مو هستند٬ از روش مخلوط ( ليزر و الکتروليز ) ميتوان استفاده کرد.

جوانسازی با آر اف فرکشنال | لیزر جای جوش و لک

مراقبتهای قبل از ليزر:

بايد مو در فوليکول مو قرار گرفته باشد تا درمان با موفقيت صورت گيرد و بين درمانهای ليزر نبايد از موم و بند استفاده کرد. و در فواصل بین جلسات لیزر بايد از تراشيدن و يا قيچی کردن استفاده کرد . در موقع ليزر نبايد موها بلند باشند و بايد قبل از ليزر آنها را تراشيد. نکته دیگر اینکه محل موهای زائد ٬ در مقدار تاثیر لیزر و تعداد جلسات آن تاثیر دارد. مثلا درناحیه صورت معمولا موهای چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزرمو مقاوم تر است و به تعداد جلسات بیشتری برای ددرمان نیاز دارد.

در ضمن نکته مهم دیگر اینکه هیچ لیزری روی موهای سفید اثر ندارد. احتمالا میدانید که هر چه مو ها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند وحدودا میتوانند ۳۰ تا ۴۰درصد این موها را از بین ببرند. درحین کاربا لیزر در بعضی از مراجعین ٬ خصوصا انهایی که تراکم موهای زائدشان زیاد است. و موهای تیره و ضخیمی هم دارند٬ ممکن است احساس درد و سوزش( هنگام کار با لیزر ) بیشتری کنند. در این موارد مراجعه کننده باید کرم بی حسی لیدوکایین ۵ درصد را نیم ساعت قبل از لیزر بصورت یک لایه ضخیم به ناحیه موهای زائد بمالد٬ با این کار دیگر مراجعه کننده درد و سوزشی هنگام لیزر نخواهد داشت.


بیشتر بدانید: نکات مراقبتی قبل و بعد از انجام لیزر پوست


در طول درمان با ليزر پوست توسط يک سيستم خنک کننده محافظت ميشود. اين نوع ليزر حاوی يک سیستم خنک کننده است که از طریق تماس با سطح پوست٬ ان را خنک کرده و ازصدمات حرارتی ليزر جلو گیری میشود وبنابراین بيمار احساس ناراحتی کمتری میکند. اگر سابقه تبخال دارید و یا مستعد بروز کلوئید (گوشت اضافی در محل زخمهای قدیمی) هستید حتما این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید . بهتر است از 1 ماه قبل تا یک ماه بعد از لیزر در معرض نور آفتاب قرار نگیرید و از یک کرم ضد آفتاب باحداقل قدرت30 استفاده کنید. در طول این مدت نباید از کرمهای برنزه کننده استفاده نمود. به مدت 3 روز از اصلاح کردن مو ها خوداری نمایید. و تا زمانی که قرمزی و حساسیت پوست کاملا بر طرف نشده است از لیف زدن و مالش دادن ناحیه تحت درمان بپرهیزید.

نمونه های بیشتر در صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین 

تاثیر لیزر و مراقبتهای بعد از ليزر:

اولین اثر لیزر برروی موهای زائد دو هفته بعد از لیزر در مانی است. تا دو هفته اول لیزر مراجعه کننده هیچ اثری را نمی بیند. بعد از دو هفته مو های لیزر شده سست و نازک تر میشود و رشد مو هم کمتر میشود . هر بار که لیزر مو تکرار میشود تراکم موها هم کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند. در ضمن در فواصل لیزر درمانی ( ۴ تا ۶ هفته یک بار ) به بیمار توصیه میشود که موها را بتراشد. ( با تیغ یا ریش تراش ) و توصیه اکید پزشک معالج این است که درفواصل لیزر خصوصا در ۴ ماه اول شروع لیزر از کندن موها از ریشه مثل بند انداختن پرهیز کند. چرا که کندن مو از ریشه با بند یا موچین یا کرم های موبر باعث میشود ریشه موها خراب شود و تاثیر لیزر درمانی کمترمیشود.

توصیه دیگر اینکه مراجعه کننده در فواصل لیزر مو از افتاب پرهیز کند. و مرتب صبح و ظهر نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از ضدافتاب استفاده کند. هر چند احتمال ایجاد لک بعد از لیزر با وجود لیزرهای جدید نادر است. ولی این توصیه کلی در مورد تمام انواع لیزرهاو درمورد درمان ضایعات مختلف صادق است.


مطالعه بیشتر :

جوانسازی با آر اف فرکشنال

سوالات متداول بیماری پسوریازیس

کاهش منافذ باز پوست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24