فوائد ویتامین E برای موها

فوائد ویتامین E برای موها

فوائد ویتامین E برای موها

تحقیقات اولیه نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که ویتامین E می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به بهبود سلامت کلی پوست سر و مو کمک کند.

اما طبق بررسی های انجام شده برخی از فواید این ویتامین برای موها، عبارتند از:

  • جلوگیری از ریزش مو

مصرف مکمل های ویتامین E باعث بهبود رشد مو در افراد مبتلا به ریزش مو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین به کاهش استرس اکسیداتیو در پوست سر کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. افزایش استرس اکسیداتیو با ریزش مو کاملا مرتبط است.

  • بهبود گردش خون پوست سر

ویتامین E ممکن است جریان خون را افزایش دهد که به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد از این نظر سلامت مو را بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بخشد. محققان در یک مطالعه در سال 1999 دریافتند که دوزهای بالای ویتامین E باعث افزایش جریان خون در چشم در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

  • افزایش درخشندگی موها

موها در صورت آسیب دیدگی ممکن است تا حدودی کدر و وز به نظر برسند. وقتی لایه چربی محافظ در قسمت بیرونی کوتیکول مو برداشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، درخشندگی خود را از دست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد و حالت دادن آنها دشوار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. یک روغن غنی از ویتامین E می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند لایه محافظ پوست سر را جایگزین کرده و از موها در برابر آسیب محافظت کند.

فوائد ویتامین E برای موها | لیزر جای جوش و لک در تهران
لیزر جای جوش در تهران

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین، لیزر جای جوش در تهران

نحوه استفاده از ویتامین E برای موهایتان

تامین و دریافت ویتامین E از طریق رعایت یک رژیم غذایی متعادل راحت و آسان است. در واقع، کمبود ویتامین E به ندرت رخ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، زیرا اکثر مردم مقدار زیادی از ویتامین E را در طول روز از غذاهای کامل و غنی دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

اما اگر می‌خواهید به طور خاص موهای خود را با آن ترمیم کنید، می‌توانید ویتامین E را به صورت موضعی با شامپو، نرم‌کننده، ماسک یا روغن نیز استفاده کنید. آجیل، سبزیجات برگدار، روغن زیتون و روغن آفتابگردان برخی از غنی ترین منابع ویتامین E هستند. این ویتامین همچنین در گوشت ها و غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه یافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

مکمل

اگرچه برخی مکمل های ویتامین E در دسترس هستند، اما اکثر مردم ویتامین E مورد نیاز بدن خودشان را از طریق رژیم غذایی دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. مکمل ها همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند شما را در معرض خطر دریافت بیش از حد ویتامین E قرار دهند که این وضعیت ممکن است خطرناک باشد.

روغن ویتامین E

بیشتر روغن های ویتامین E حاوی روغن حامل برای رقیق کردن روغن هستند تا از بروز هرگونه تحریک و آلرژی پیشگیری کنند. اگر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهید از روغن خالص ویتامین E استفاده کنید، حتماً قبل از استفاده روغن را به درستی رقیق کنید. گفته می‌شود، روغن‌های ویتامین E اغلب گران هستند و کار کردن با آن‌ها ممکن است دشوار باشد چون معمولاً غلیظ هستند و در هنگام قرار گرفتن در معرض هوا به سرعت اکسید می‌شوند.

ماسک مو

ماسک مو مانند ماسکی که روی صورت خود قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهید برای تسکین یا درمان پوست سر مناسب است. اگرچه روغن ویتامین E ممکن است به مرطوب کردن موهای شما کمک کند، اما تارهای موی شما با آن “درمان” نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. در عوض، ماسک را روی پوست سر خود استفاده کنید، جایی که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند جذب شود.

برای تهیه یک ماسک آسان و غنی از ویتامین E در خانه، مواد زیر را در مخلوط کن با هم ترکیب کنید:

  1. آووکادو ۱ عدد
  2. موز ۱ عدد
  3. روغن آووکادو ۱ قاشق غذاخوری
  4. روغن نارگیل ۱ قاشق غذاخوری
  5. عسل ۱ قاشق غذاخوری
    ماسک انتخابی را با انگشتان خود روی پوست سر خود بمالید. بسته به دستور ماسک، اجازه دهید ۲۰ دقیقه تا یک ساعت بماند. سپس آن را با آب گرم یا شامپوی ملایم بشویید.

 


مطالب پیشنهادی:

مزیت های ویتامین E برای پوست صورت

خواص ویتامین ها برای پوست

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24