اسکار آکنه و انواع آن

اسکار آکنه و انواع آن

اسکار آکنه و انواع آن

اسکار آکنه چیست؟

بیشتر موارد اسکار آکنه ناشی از برداشتن یا فشار دادن پوست در قسمت جوش است. که باعث التهاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و روند بهبودی را مختل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و آسیب های ماندگاری به پوست شما وارد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. نوع اسکار آکنه ای که پس از جوش باقی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند با توجه به شدت آن تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

اگر علائم قرمزی دارید که پس از بهبودی جوش تغییر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند این وضعیت به عنوان اریتم پس از التهاب (PIE) شناخته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. قرمزی در نتیجه التهابی است که باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود. در این شرایط پوست شما در حال بهبودی است که این فرایند می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تا ماه ها پس از از بین رفتن ضایعه ادامه داشته باشد.

اما در موارد ضایعات شدید که با التهاب زیاد همراه هستند، احتمال دارد جای زخم به دلیل عمیق بودن مانند یک جای سوراخ بر روی پوست صورت باقی بماند.

 

درمان و از بین بردن جای جوش

جای جوش خفیف ممکن است ماه‌ها (به طور متوسط ​​سه تا شش ماه) بر روی پوست باقی بماند. اما با ترکیبات و درمان‌های مناسب، می‌توانید روند بهبودی آن را تا چند هفته یا حتی چند روز سرعت بخشید. ایده خوبی است که درمان اسکار آکنه را در اسرع وقت شروع کنید، هر چه درمان دیرتر شروع شود، زمان بهبودی آن هم بیشتر طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد.

اسکارهای شدید آکنه و اسکارهای حفره دار، دائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هستند مگر اینکه درمان های داخل کلینیک را انتخاب کنید. برخی از این روش ها شامل میکرودرم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی و میکرونیدلینگ هستند که می‌تواند به از بین بردن جای جوش به سرعت کمک کند، در حالی که برخی دیگر نیز هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا شاهد بهبودی باشید.

اسکار آکنه و انواع آن | لیزر جای جوش و لک در تهران لیزر جای جوش در تهران

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی سبکتکین، لیزر جای جوش در تهران

انواع اسکار

دو نوع اصلی اسکار آکنه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:

  • اسکارهای آتروفیک

    آنها فرورفتگی های سطحی هستند که در زیر سطح پوست بهبود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابند. اسکارهای آتروفیک بیشتر به آکنه کیستیک مربوط می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد:

  1. جای زخم یخ: سوراخ های کوچک و عمیقی در سطح پوست شما که به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد پوست با یک جسم تیز سوراخ شده است.
  2. اسکارهای چرخشی: ناشی از نوارهایی از بافت اسکار که در زیر پوست ایجاد می‌شوند و به سطح پوست ظاهری غلتشی و ناهموار می‌دهند.
  3. اسکار جعبه‌ای: فرورفتگی‌های گرد یا بیضی شکل در پوست.

 

  • اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدی

    به جای فرورفتگی در پوست، این نوع اسکارها در نتیجه بافت اسکار، برجستگی برجسته‌ای روی پوست ایجاد می‌کنند. اسکارهای هیپرتروفیک احتمالاً به همان اندازه جوشی هستند که آنها را ایجاد کرده است. در حالی که اسکارهای کلوئیدی بزرگتر هستند و بزرگتر از اندازه اصلی جوش رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

اگر اکنه های شدیدی دارید که منجر به ایجاد زخم‌هایی روی پوست شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود بهتر است برای درمان‌های تخصصی‌تر، مانند لایه‌برداری شیمیایی یا میکرودرم ابریژن به یک متخصص پوست مراجعه کنید.


مطالب پیشنهادی:

انواع روشهای درمان اسکار آکنه و منافذ باز پوست

بهترین لایه برداری شیمیایی برای اسکار آکنه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن منو

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر مهدی سبکتیکن می باشد

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24